Článek

Designéři Čech, Slovenska a Polska vystavují typoplakáty v Bratislavě

TypoplagatDesignéři Čech, Slovenska a Polska vystavují typoplakáty v Bratislavě

Písmo je jedním ze základních nástrojů lidské komunikace a na výstavě Typoplagát se vystavují plakáty, kde písmo hraje hlavní roli. Byli osloveni designéři ze Slovenska, Česka a Polska, aby se prezentovali vlastním typoplakátem.

-
Plakát k výstavě. Zdroj: Pavel Noga

V kolekci vystavených prací převažují autoři spojení – ať už jako absolventi nebo jako pedagogové – s Vysokou školou výtvarných umění v Bratislavě, Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze a Akademií umění v Lodži. Jsou to všechno školy s bohatou typografickou tradicí.

Akademie umění v Lodži navíc zaujímá v rámci tzv. „Polské plakátové školy“ mimořádné postavení, protože se z ní naprosto vymyká. Zatímco tvůrci z jiných míst Polska po II. světové válce získali světovou proslulost svými umělecky uvolněnými a malířsky budovanými plakáty, na kterých mnohdy hraje písmo podřadnou roli, v Lodži si naproti tomu dokázali udržet osobitost modernistického odkazu zakladatele tamnější akademie – Władysława Strzemińského – a na písmu postavili svůj umělecký výraz.

-

-
Zdroj: Pavel Noga

Na výstavě jsou zastoupeni designéři také z jiných měst a škol: např. z Brna, Katovic, Košic a Krakova. Pro některé z vystavujících je čistě typografická forma v jejich tvorbě naprosto dominantní, takže neměli problém pro výstavu vybrat nějaký již realizovaný projekt, jiní zase naopak speciálně pro výstavu vytvořili úplně nový plakát. Nakonec se sešlo více než 170 prací (někteří autoři jich dodali i několik). Vystavena může být, bohužel, jen asi polovina z nich.

Vedle zastoupení tří zemí je třeba zmínit také fakt, že vystavující reprezentují hned několik generací tvůrců, takže návštěvník může pozorovat různé výtvarné přístupy ovlivněné dobou vzniku nebo technikou realizace.

-

-
Zdroj: Pavel Noga

Na výstavě jsou k vidění typoplakáty s tématikou kulturní, společenskou i politickou. Zvláštní kategorii tvoří plakáty od tvůrců písma, kteří je využívají pro prezentaci svých nových produktů.

Výstava v bratislavské galerii Slovenského centra designu navazuje na podobné, i když rozsahem mnohem skromnější výstavy Typoplakátu, které proběhly v Muzeu tisku v Polském Těšíně (2012) a na Univerzitě T. Bati ve Zlíně (2013).

Plakát po dlouhá léta patřil k nejrozšířenějším informačním médiím. I když v poslední době jeho místo čím dál častěji zaujímají city lighty, digitální tabule, popř. webové bannery, bratislavská výstava ukazuje, že i s tak poměrně vyhraněnou formou plakátu jako je plakát čistě typografický se i nadále můžeme běžně setkávat.

-

-
Zdroj: Pavel Noga

Seznam vystavujících:

(SK)
Pavol Bálik, Marcel Benčík, Juraj Blaško, Emil Drličiak, Ján Filípek, Ondrej Gavalda, Andrej Haščák, Ondrej Jób, Dušan Junek, Matúš Lelovský, Peter Liška, Pavlína Morhačová, Julo Nagy, Pavol Choma, Branislav Matis, Boris Meluš, Karol Prudil, Pavol Rozložník, Tomáš Salamon, Ľubica Segečová, Stanislav Stankoci, Michal Tornyai,

(CZ)
Petr Babák, Petr Bosák a Robert Jansa, Filip Blažek, David Březina, Veronika Burian, Tomáš Celizna, Jiří Eliška, Filip Heyduk, Václav Houf, Marek Chmiel, Ondřej Chorý, Petr Knobloch, Petr Krejzek, Klára Kvízová, Adam Macháček, Mikuláš Macháček,Tomáš Machek, Karel Míšek, Aleš Najbrt, Pavel Noga, Robert. V. Novák, Martin Pecina, Radim Peško, Marek Pistora, František Polák, Jan Rajlich ml., Petr Štěpán, František Štorm, Petr Tesař, Jiří Toman, Alan Záruba, Zdeněk Ziegler,

(PL)
Bogusław Balicki, Jakub Balicki, Ewa Stanisławska Balicka, Tomasz Bierkowski, Karolina Grudzińska, Przemysław Hajek, Filip Iwanski, Krzysztof Iwanski, Sławomir Iwanski, Anna Giedryś, Piotr Karczewski, I. Kazmierczak, Tomasz Kipka, Łukasz Kliś, Tomasz Jedrzejko, Piotr Kunce, Sławomir Kosmynka, Paweł Krzywda, Stefan Lechwar, Jacek Mrowczyk, Aleksandra Niepsuj, Tomasz Olszyński, Marian Oslislo, Aleksandra Toborowicz.

 

-Typoplagát
Výstava v bratislavské galerii Slovenského centra designu.

Datum konání
4. září – 5. října 2014

Místo konání
Satelit, Hurbanove kasárne, Kollárovo nám. 10, Bratislava

Další informace

Autor článku
Pavel Noga

Zdroj textu a úvodního obrázku: get-splashed.cz

Design portal

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/typoplagat-vystava-pavel-noga.html

16.09.14