Článek

Českého lva za nejlepší plakát získal Lukáš Veverka za film Já, Olga Hepnarová

Já, Olga Hepnarová je celovečerní film Petra Kazdy a Tomáše Weinreba o poslední popravené ženě v ČSSR. Jejich určitým způsobem surový přístup k této filmové látce se odráží i v přístupu zvoleném při tvorbě na vizuální propagaci filmu. Název filmu „Já, Olga Hepnarová“ je citace z dopisů, které Olga Hepnarová napsala. Právě podpis hlavní postavy se stal hlavním motivem plakátů, které pro tento film připravil grafik a motion designer Lukáš Veverka. Místo designování typografického loga, se rozhodl použit podpis Olgy z jejích dopisů.

„Samotný podpis je velmi výrazný, v jednom řádku Olga kombinuje hůlkové i psací písmo, verzálky i mínusky  podpis sám o sobě je určitou výpovědí o charakteru a povaze Olgy Hepnarové,“ rozebírá styl písma Lukáš Veverka, autor plakátu.

Podpis Olgy Hepnarové je tak používán jako logo napříč všemi aplikacemi. Ve znělce se pracuje se záběrem na zasychající podpis. Pro účely natáčení znělky se originální podpis Olgy ručně překreslil a ve výsledku tedy nejde o stoprocentní repliku podpisu.

„Druhou možností, bylo zasychání písma realizovat prostřednictvím 3D animace, čímž by mohl podpis zůstat stoprocentně autentický, nicméně s ohledem na styl celého filmu, jsem raději zvolil ruční přístup a natáčení i za cenu, že podpis bude nepatrně odlišný od originálu,“ dodává Lukáš Veverka.

Pro film vznikla standardní série v různých rozměrech i formátech pro tisk i online a motion grafika pro samotný film a trailery.
Pro doplňkové propagační účely byla vytvořena i čistě grafická série plakátů.

Zdroj a foto: Lukáš Veverka