Článek

Časopis Font 174 — Fotbal

Nové číslo časopisu zaujme na první pohled už obálkou. Ta je vytištěna na speciálním papíře, laminovaná a celkově velmi povedená. A to včetně ilustrace fotbalistů Martina Hanschilda, kteří předznamenávají hlavní téma — fotbal a vizuální styl fotbalových klubů. Kromě toho se dozvíte o nové Typoknize Filipa Blažka, jaké jsou novinky ve fotoaparátech, webdesignu a řadu dalších informací pro grafické designery.  

Číslo 174 je letošní poslední, tak si nezapomeňte předplatit další rok. Jednak budete zařazení do soutěže o ceny a pokud ještě nemáte dárek, tak tenhle se dá pořídit i na poslední chvíli. Klidně i pro sebe :)

Hlavní téma: fotbal

V hlavním tématu se na 14 stránkách můžete podívat jak vypadá vizuální styl a komunikace českých klubů. Větší prostor dostává klub Slavia Praha, o které jsme nedávno psali v souvislosti i ilustracemi studia DRAWetc. Nemůže chybět ani Sparta, kde se můžete podívat na vývoj loga klubu a FC Viktoria Plzeň, jejíž komunikaci má na starosti agentura Beneš & Michl. Svou práci pro reprezentaci popisuje na dvou stránkách fotograf Štěpán Černý a doplňuje i řadou fotografií. V tradičním hodnocení log zvítězila Slavia, na opačném konci najdete Opavu, Slovácko a Teplice.

Rozhovory

Rozhovor s autorem obálky Martinem Hanschildem si můžete přečíst na šesti stranách. Velkou část zabírají krásné ukázky jeho práce, kterou možná znáte i z reklam na Domestos, kde tvořil záchodové „hnusáky”, ale má toho za sebou samozřejmě mnohem víc. Jeho práci můžete blíže prozkoumat i v rubrice Krok za krokem, kde popisuje vznik obálky. Dalším rozhovor je se svatebním fotografem Jiřím Tvarohem, dozvíte se jak pracuje, s jakou technikou a specifika focení svateb. O velmi očekávané publikaci Typokniha je rozhovor s jejím autorem Filipem Blažkem, která by neměla chybět v knihovničce nikoho, kdo graficky zpracovává texty. Což jsme asi všichni.

Články

Za zmínku určitě stojí článek o multimediálním projektu iMucha, který kompletně navrhlo studio Heyduk, Musil & Strnad. Nové logo firmy Orličan, která vyrábí lehké motorové kluzáky představuje jeho autorka Veronika Adamcová. Výstavám současná doba moc neprospívá, přesto však Moravská galerie v Brně připravila sérii tří výstav Jana Rajlicha, na jeho díla tak můžete nahlédnout na stránkách Fontu. Ručně psané písmo na dvou stránce představuje Petra Dočekalová, která jej vytvořila jako součást disertační práce, jejímž školitelem byl Karel Haloun.

Pokud se chystáte koupit nový foťák, může se hodit anketa mezi největšími prodejci, kteří představují novinky a také nabídku pro grafiky. O erbech a logotypech s nohou má velmi popisný článek se spoustou ukázek Michal Wein. Jaké nástroje se aktuálně používají ve webdesignu se dočtete v článku Richarda Krejčího. Dozvíte se i výsledky soutěže Výloha roku a na konci časopisu vás pak čeká tradiční dávka krátkých novinek ze světa grafiky. Tam je zmíněn i Design portál, za což děkujeme.

Kompletní výpis všeho, co v novém Fontu najdete, je k dispozici na stránkách časopisu, stejně tak informace o tom, kde si lze Font koupit či předplatit.

Vydavatel Fontu — studio Kafka Design letos slaví 30 let od založení. Ondrovi a celému týmu přejeme ať jim to dobře šlape minimálně stejně dobře i v dalších letech!

Zdroj a foto: font.cz