Článek

Brněnské science centrum VIDA! má nové logo. Máme i ukázky návrhů dalších finalistů.

VidaBrněnské science centrum VIDA! má nové logo. Máme i ukázky návrhů dalších finalistů.

V únoru skončila dvoukolová anonymní veřejná soutěž na vizuální styl science centra VIDA!, nové brněnské instituce zaměřené na prezentaci vědy zábavnou formou. Vítězkou soutěže se stala Alena Jedličková, která se kromě vlastní tvorby věnuje i výuce grafického designu na Střední škole umění a designu a Vyšší odborné škole restaurátorské v Brně. Výběrová komise ocenila na návrzích Aleny Jedličkové především nápaditost, hravost a možnost široké škály použití. „Způsob grafického zpracování dodává naší instituci patřičnou dynamiku. Jednoznačně nás odliší od konkurence a věříme, že zaujme širokou veřejnost, kterou chceme oslovit,“ říká ředitel VIDA! science centra Lukáš Richter, který byl zároveň předsedou výběrové komise na nový vizuální styl. V článku můžete vidět ukázky nového loga i další 4 návrhy, které se probojovaly až do finále soutěže.

-
Varianty nového loga. Zdroj: mscb.cz

 

Hravě a v souladu s expozicí

Vítězné logo reflektuje architektonické i grafické řešení expozice science centra, které již dříve připravila kancelář Projektil architekti a grafické studio Very Popular Office. Součástí loga je mnohostěn, který připomíná tvary vybraných podstavců, na nichž budou ve VIDA! science centru umístěny interaktivní exponáty. Lomené písmo zase odkazuje na návrh grafiky expozice i orientačního systému budovy. Nejdůležitějším motivem loga je však podle vítězné grafičky samotný prostor polygonu.

Alena Jedličková v průvodním dopise k návrhu uvádí: „Modrý polygon tvoří prostor pro vědecké pokusy. Může se například stát optickým hranolem, který láme světlo, tvarem vzniklým křížením odraženého paprsku, cílem elektrického výboje. Logo science centra by mělo vybízet k aktivitě diváka a mělo by umožnit aktivitu i grafikovi, který bude s logem dále pracovat. Proto logo vybízí ke grafické improvizaci a hře.“

Rostislav Koryčany z Domu umění města Brna, jeden z členů výběrové komise, dodává: „Líbí se mi, jak vítězný návrh pracuje se zkratkou, jak se dokáže proměňovat a přizpůsobit. Jsem přesvědčen, že nás bude dlouho bavit.“

 

-
Logo MSCB, které se objevuje v grafickém návrhu expozice. Zdroj: mscb.cz

 

Průběh soutěže

Anonymní soutěž na nový vizuální styl VIDA! science centra probíhala ve dvou kolech. V prvním vybírala komise 5 nejlepších návrhů ze 104 celkem přihlášených. Tvůrci pěti logotypů, kteří postoupili do druhého kola, připravili k posouzení i další vybrané aplikace loga.

Kromě Lukáše Richtera a Rostislava Koryčánka v komisi zasedali Václav Kučera (Typo Design Club), Miloš Pydych (Jihomoravský kraj), Jiří Dušek (Hvězdárna a planetárium Brno), Richard Fajnor (JAMU a FaVU), Ondřej Dostál (Mendelovo muzeum MU) a Hana Laudátová  z Moravian Science Centre Brno, příspěvkovou organizaci Jihomoravského kraje, která VIDA! science centrum připravuje.

Na vítězném návrhu se porota shodla jednomyslně.

Přečtěte si také:
Soutěž na vizuální styl VIDA science centra za 100 000 Kč. Skicovné až po páté místo.

 

Kompletní vizuální styl za dva měsíce

Alena Jedličková vítězstvím v soutěži získala zakázku na kompletní vizuální styl VIDA! science centra. Ucelený grafický manuál by tak měl být hotov začátkem května, s prvními aplikacemi nového loga brněnského science centra se však bude mít možnost veřejnost setkávat už v dubnu.

-

-

-
Návrhy plakátů. Zdroj: mscb.cz

 

Druhé místo: Ing. Tomáš Tuč

-
Zdroj: mscb.cz

 

Třetí místo: Vítězslav Štrobl

-
Zdroj: mscb.cz

 

Čtvrté místo: Ing. Tomáš Tuč

-
Zdroj: mscb.cz

 

Páté místo: Bc. Nikola Klímová

-

-
Zdroj: mscb.cz

 

 

Hřiště plné zábavných pokusů

VIDA! science centrum se buduje v pavilonu D na brněnském Výstavišti. Jihomoravský kraj, zřizovatel této instituce, plánuje slavnostní otevření na prosinec letošního roku. Na ploše 4600 m2 se tu objeví více než 150 interaktivních exponátů jako například simulátor zemětřesení, rentgenové oči, archeologické pískoviště či kolo na laně, které návštěvníkům přiblíží základní principy přírodních jevů.

 

A jak se nové logo líbí vám? Hlasujte pod článkem.

Zdroj textu a úvodního obrázku: mscb.cz

Design portal

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/science-centrum-vida-brno-logo.html

20.03.14