Článek

Automat v Moravské galerii

AUTOMATAutomat v Moravské galerii

Od 18. března najdete v Ambitu Moravské galerie Automat. Jedná se o společný projekt dvou grafických studií, z nichž v jednom pracuje i čerstvý Grand Designér roku Petr Babák. Ve speciálně upraveném automatu s „ambitovými cédéčky“ jsou k dispozici nosiče, které mají různý obsah a vzájemně se doplňují. Celek šestnácti CD pak vytváří edičně limitovanou sérii tří set originálů, které jsou určeny nejen zájemcům o grafický design.

AUTOMAT

NÁVOD K POUŽITÍ AUTOMATU

Vhoďte do automatu požadovanou sumu. Na obdrženém CD získáte prezentaci grafického studia Laboratoř + Kolektiv.
Jednotlivá CD mají různý obsah. Vzájemně se doplňují. S vaší stoupající investicí získáte vyšší úroveň prezentovaného materiálu. Uvedený postup je míněn jako výstava grafického designu.
Automat nevrací mince. Lze ho však obalamutit kolečkem stejné velikosti a váhy, jakou mají mince.

Manuál chápání současného grafického designu definuje český publicista, teoretik výtvarného umění a pedagog Tomáš Pospiszyl a Petr Babák v projektu Automat slovy:

„Jazyk grafického designu není třeba vymýšlet, je všude kolem nás. Jde jen o to najít ten pravý.
Úspěšný grafik musí sledovat populární hudbu, současné umění, novinky v kadeřnictví a vizuální trendy v gastronomii.
Většinu úsilí kreativní grafik věnuje na pochopení podstaty zakázky. Když na ni přijde, zbytek je již jen práce.
Úspěšný grafický design nespočívá ve stylu, ale v myšlence.

Instrukce pro perspektivní klienty Laboratoře a Kolektivu:

Nenechte se odradit webovými stránkami Laboratoře. Za chvíli na to přijdete.
Nenechte se odradit webovými stránkami Kolektivu. Za chvíli na to přijdete.
Řešení Laboratoře jsou často tak jednoduchá, až vzbuzují podezření. Divák o nich ale nespekuluje.
Až se Kolektiv odpoutá od diska, bude ještě lepší.

Všeobecná ustanovení:

Grafickou prací se Laboratoř baví.
Grafickou prací se Kolektiv baví.“

AUTOMAT

LABORATOŘ

Grafické studio Laboratoř založil v roce 2002 Petr Babák jako výzkumný prostor, ve kterém společně s několika externisty zkoumá nekonečné prostory grafického designu. Spolupracuje s řadou inovátorů z různých oblastí. V oboru web designu například s Tomášem Celiznou, v oblasti teorie umění a designu s Vítem Havránkem a skupinou Pas, Tomášem Pospiszylem nebo Kateřinou Nováčkovou, realizuje projekty ve spolupráci s designéry a architekty ze studií Hipposdesign, Projektil, Chalupa architekti a Olgoj Chorchoj rovněž s umělci Janem Mančuškou, Kateřinou Šedou, Jiřím Kovandou, Federicem Diázem či Tomášem Vaňkem. Grafickému designu se věnuje i teoreticky, pravidelně publikuje (Deleatur, Lidové noviny, Živel, Hype, Reflex, Kód…).

Petr Babák se v sobotu 6. března 2010 stal držitelem absolutního titulu Grand designér roku, neboť ve čtvrtém ročníku výročních cen Akademie designu ČR získal nejvíce hlasů z nominovaných ve všech kategoriích. Do soutěže byl nominován už počtvrté za sebou a se studiem Laboratoř získal cenu Grafický designér roku 2009 za komplexní vizuální styl, informační systém, šestikilový manuál a knihu pro Národní technickou knihovnu v Praze, ve kterém výrazně překročili klasické uvažování nad tématem vizuálního stylu knihoven (spolupráce Jan Matoušek, Jaromír Skácel, Tereza Šerá a Richard Rozhoň) a za grafický koncept publikace Projektil architekti 2002/2008. Od roku 2005 vyučuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Se svým asistentem Štěpánem Malovcem vede Ateliér grafického designu a nových médií, jehož motto zní: „Řemeslo je předpokladem, experiment podmínkou, risk nutností!!!“

KOLEKTIV

Trio grafických designérů Kolektiv definuje své grafické studio takto: „Trojka je základna, trojka je ,crew‘ (posádka).“ Osazenstvo základny, jež odstartovala svoji grafickou činnost v roce 2006, představují Lukáš Kijonka, Michal Krůl a Jan Košátko. Jejich hlavní aktivity tvoří grafický design, hudba (organizují občas taneční párty, na nichž vystupují jako Djs a Vjs), nová média a znovunalezení starých médií. Realizovali vizuální styl soutěže Studentský design a výstavy s názvem Nový zboží, výstavu Surprise — studentské práce katedry architektury Fakulty stavební VŠB v Ostravě v roce 2009 a řadu autorských projektů. Interview s Kolektivem publikoval francouzský časopis o designu a vizuální kultuře Étapes ve svém 171. čísle, jejich práce jsou uvedeny mezi předními kreativními světovými studii v publikacích Lemon Poppy Seed — Multitasking Creativity, Die Gestalten Verlag Berlin, London 2008 a Atlas of Graphic Designers, Rockport Publishers 2009.

AUTOMAT / Laboratoř + Kolektiv

Petr Babák, Richard Rozhoň, Jaromír Skácel Lukáš Kijonka, Michal Krůl, Jan Košátko

Moravská galerie v Brně
Ambit Místodržitelského paláce,
Moravské nám. 1a

19. března – 30. května 2010

Další informace

Na závěr ještě doplním, že Moravská galerie v Brně slaví tento čtvrtek, 1. dubna 2010, 49. výročí svého založení. Pro širokou veřejnost jsme na tento den připravili volný vstup do všech desíti aktuálních výstav a do tří stálých expozic.

Design portal

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/automat-laborator-kolektiv.html

30.03.10