Článek

Anonymní erotická revue v GASKu

Eroticka revue GASKAnonymní erotická revue v GASKu

Pokud je pravdou, že umění je obrazem doby, tak Erotická revue v Kutnohorské super galerii Gask je toho důkazem. Jedná se o „Erotická díla současných českých umělců – Anonymně“; a jak oznámení dále pokračuje: „návštěvníci se budou moci jen dohadovat, kdo jsou jejich čeští autoři, protože intimní expozice bude zcela anonymní“.

-

Je pravdou, že naši návštěvníci galerií nemají mnoho možností poznat co se ve světě umění opravdu děje, ale na tuto výstavu člověk opravdu nemusí být expert. Už ani tak komerčně populární slova jako sex, erotika a porno nezabraly.

A pokud najdete odvahu vystoupat do dalšího patra čeká vás další bleší trh. Vždy jsem si myslel portréty komunistických předáků patří na smetiště, ale omyl Gask si pro soudruha Antonína Zápotockého vždycky místo najde.

Autorem tohoto panoptika je pan šéfkurátor Ondřej Chrobák. Rád bych se zeptal pana Chrobáka, jaký má význam recyklovat druhořadé umění o které vůbec není zájem. Kdy dostanou šanci mladí výtvarníci?

-

A tady se vracím na začátek mé úvahy. Většina Pražských „Galerií“ je v rukou cizinců, na aukcích se prodávají padělky našich současných umělců a České galerie vystavují zahraniční umělce a nebo právě druhořadé umění z archivů a to ještě anonymně.

No nejsme sami jak se zdá je to světový trend. Umění umělce vlastně už vůbec nepotřebuje. A to je hlavní důvod proč vznikl „street art“ , jeden z nejpopulárnějších uměleckých směrů dnešní doby. To je ovšem jiné téma a o tom příště.

-

Zdroj a foto:
Jiří Bureš, GASK

 

Jiří Bureš

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/eroticka-revue-gask.html

02.05.11