Článek

Aktualizováno: LONDON – Master Degree Show

Master Degree ShowAktualizováno: LONDON – Master Degree Show

Jako každoročně, i tento rok celý Londýn zaplavil design a umění v nejrůznějších podobách. Jednou z mnoha oblastí jenž bylo možné shlédnout jsou takzvané — Master Degree Show. 9000 (všichni junior designéři v UK) nových designérů, typografů, animátorů, web designerů včetně interactive designerů opustí anglické katedry designu a vrhnou se do světa profesionální reklamy — a tak mne zajímalo jak se na to připravili. (článek aktualizován, doplněny byly obrázky)

Jako senior designer a lektor jsem byl pověřen výběrem „vhodných“ talentů do pozic junior media designer a junior graphic designer do naší rozvíjející se společnosti. Není ani tak důležité jak jsme postupovali při výběru jednotlivých kandidátů, i když to samo o sobě může být zajímavým tématem pro některý z dalších článků, ale zejména, to jak se samotní designéři prezentují a vidí ve světě „interaktivní reklamy“.

Master Degree Show

Master Degree Show

Až dosud jsem měl možnost shlédnout více jak 900 prací a provést interview s více jak 80 mladými designéry (a pedagogy), kteří bohužel neobohatí náš tým, nicméně z hlediska prezentace byly jejich projekty něčím výjimečné. Samosebou, že zde mohu vyzdvihnout jednu nebo dvě osoby, ale to nenaplní základní myšlenku tohoto krátkého článku.

Osobitost jednotlivých prezentací byla mnohdy utopena pod prezentací samotného ústavu či katedry. Unifikovaná portfólia s profesionální strojovou vazbou mnohdy dávala pocit, že jsou všichni neskutečně dobří knihaři. Bohužel pravda byla jiná — zjistíte, že škola zaplatila profesionálního dodavatele na veškeré vazby včetně ročenky.
Jednotlivé práce pak splývají do jakéhosi monolitu anglického retro stylu kopírujícího část multikulturního prostředí — jímž Londýn bezpochyby je. Rozeznáte anglický přístup od indického nebo dokonce čínského. Co však neuvidíte, je opravdu výjimečný kus práce.

Master Degree Show

Master Degree Show

Kvalita / kvantita
Rozhodujete-li se nad prezentací 4 ks A3 nebo jedním formátem 100×180 cm, zvolte raději ten větší. Shlédl jsem jedno patro (cca 200 ks) plné ilustrací a jediné co si z toho opravdu pamatuji je velká ikona ve stylu „Hallo KITI“ japonské ilustrace. Ne snad proto, že by byla největší, ale proto, že předala informaci na kterou byla/byl dotyčný tázán.
Dokonalá prezentace v jednoduchém japonském stylu s kvalitním corporate samotného studenta, včetně obdivuhodně zpracovaného CV. Takto prezentovaný ilustrátor má pravděpodobně 20—50 nabídek, které ho bezpochyby dostanou na velmi dobrou pozici při vyjednávání o pracovním umístění.

Master Degree Show

Master Degree Show

CV
Úroveň některých CV byla opravdu špatná, což může, ale nemusí pramenit z úzusu, jenž je nastavený systémem personálních agentur, které spravují databázi všech anglických designerů.

Formát a chronologie řazení informací bylo zavádějící a prezentující naprosto nedůležité informace typu: práce s internetem, Wordem ba dokonce i s InDesignem. Za předpokladu, že jste designér — tohle je věc kterou musíte bezprostředně znát. Mimoto dané CV neobsahovalo kontakt. Takže resumé zní „víme, že umíš pracovat s aplikací X, ale nemůžeme tě kontaktovat“.
Ten kdo dokáže prezentovat své schopnosti a dosavadní vzdělání na jedné straně A4 s tím, že propojí závěrečný projekt s vlastní prezentací, dosáhne dvojího efektu.

a) VIZUÁLNÍ
— za předpokladu, že jsem na jedné MDS nasbíral asi cca 180 letáků, pohledů a navštívenek a budu mít na jejich třídění jen 1/2 hodiny, bude mé třídění především vizuální. Tak se asi dostanu na 30—50 lidí, z nichž vyberu tak 20, které si přečtu a nakonec snad těch 5—9, které prozkoumám podrobněji. Pravděpodobně mrknu na website, blogy a další věci jenž souvisí s danou osobou a její prezentací, komunikací a profilací ve světě nových médií. Tedy vizuální stránka zvítězí nad kvalitou osobnosti — bohužel.

b) Další efekt je ČITELNOST. Aniž byste cokoli propojili s projektem, zůstaňte čitelní. Respektujte prostředí do kterého vstupujete, řaďte informace dle priorit a postavení. Je-li nutné přepsat CV pro daného (potenciálního) zaměstnavatele — udělejte to. Nakonec můžete využít komerčních nástrojů pro vaši viditelnost a dostupnost — zkuste LinkedIn. 30 % studentů dostává práci mimo agentury, 80 % z těch 30 % je úspěšných.

Master Degree Show

Master Degree Show

Kontakt
Ještě zpět ke kontaktům, prosím, zvažujete-li najít seriózní práci jako designer, založte si e-mail se svým pravým jménem. E-maily typu coco65@yahoo.com končí většinou v koši a ne u správné osoby, kterou chcete kontaktovat. Viděl jsem to v Čechách, viděl jsem to ve Francii a vidím to i v Anglii. Stejné chyby pořád dokola — a nedají si poradit.

Master Degree Show

Master Degree Show

Portfolio
Obecná kvalita portfólií byla dobrá i přesto, že pomineme fakt, že si je nechali udělat na zakázku. Kingston College — byla asi jednou z nejvzdálenějších prezentací MA Show v Londýně, ale zato nejlepších, co se týče kvality studentů a jejich prezentací. Chronologie, řazení, úprava, koncepty a v neposlední řadě ochota a otevřenost komunikovat. Zájem studentů o design byl mnohdy obdivuhodný. Na takové škole musí být radost učit.

Master Degree Show

Master Degree Show

Online portfolio
Zde snad jen velmi stručně, protože zacházet do detailu by znamenalo samotný článek jen o digitálních portfóliích. Úroveň — byla velmi, velmi špatná, tedy alespoň to co jsem měl možnost doposud shlédnout, 60 % linků je nefunkčních a většina odkazů v samotných webech končí na blank page.
Je zde však řada studentů jenž využívá možnosti Movable Type, Drupal, WordPress. Tito, řekněme chytří, se dostávají na první místa ani ne tak ve vizuálním provedení, ale zejména v čitelnosti a dostupnosti. Z cca 450 linků, které jsem měl možnost projít, je zde necelá 50-ka jenž skončí v mých bookmarcích — tedy cca 10 %, a to je pro mne velkým zklamáním.

Master Degree Show

Master Degree Show

Výstavy
Koncepty jednotlivých výstav byly výborné, studentské prostředí dodává těmto dílům a dílkům neotřelý posun v designu obecně, jakož i samotné výpovědi o projektech jenž v pohledu studenta mění svět. Na řadě projektů — zejména u ilustrací a typografie bylo vidět, že pečlivost a preciznost je jedním z dílčích kamenů, jež stále posouvají tyto oblasti designu kupředu.

Pokud se budete chtít dozvědět více, můžete mi napsat na adresu info@givision.net.

Výstavy:
http://www.dandad.co.uk/
http://www.newdesigners.com/page.cfm/Link=1/t=m

Nejlepší práce univerzit
http://www.kingston.ac.uk/
http://www.brighton.ac.uk/
http://www.rdg.ac.uk/Typography/

Jiri Mocicka

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/master-degree-show-2008-london.html

20.10.08