Článek

15. ročník Mladého obalu zná své vítěze

Mladý obal 201015. ročník Mladého obalu zná své vítěze

15. ročník soutěže Mladý obal přinesl velké změny. Soutěž získala výraznou vizuální identitu a byla nově rozdělena na kategorie s tématy „Obal na sladkost“ a „Komiks“. Nové zaměření přilákalo rekordní počet účastníků a do soutěže dorazilo téměř 530 prací. Porota zasedla začátkem dubna ve složení Jan Činčera, Jiří Pelcl, Thomas Feichtner, Monika Bajlová, Tomáš Prokůpek a Libor Vožda.

Mladý obal 2010

Kategorie „Produktový obal“ zaměřená v letošním roce na „Obal na sladkost“ byla hodnocena ve dvou skupinách. Do skupiny studentů vysokých škol a mladých designérů do 30 let se přihlásilo přes 230 tvůrců. Mladý obal už několik let ovládají studenti z Kanady a ani v letošním roce tomu nebylo jinak. Na prvním místě se letos už počtvrté za sebou umístila kanadská studentka, tentokrát Anne-Marie Brouillette z montréalské Univesité du Québec s obalem na medovou cukrovinku „Au septième miel“.

Mladý obal 2010

Střední školy překvapily stejně vysokou účastí, letošní ročník přilákal na 220 studentů. Porota vybrala jako vítězný návrh obal na zmrzlinu „Nanynčin nanuk“ od studentky Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti Viktorie Prokopové.

Mladý obal 2010

Kategorie „Jiný pohled“ byla jednou z novinek 15. ročníku Mladého obalu. Letošní téma „Komiks“ mělo do soutěže přilákat grafiky, ilustrátory a kreslíře a zpřístupnit soutěž i těm oborům, které do předchozích ročníků nezasahovaly. V kategorii se sešlo přibližně 80 velmi různorodých prací. Vítězkou se s krabičkou od čokolády „Kakaová bohyně“ stala Rufina-Maryia Bazlova ze Západočeské univerzity v Plzni.

Ceny vítězům jednotlivých kategorií předávali: Lars Wallentin, přední světový odborník na obalový design, který 40 let pracoval jako šéf designér ve společnosti Nestlé, Jan Činčera, přední český obalový designér a dlouholetý předseda soutěže, Jiří Pelcl, produktový designér, architekt a profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, Tomáš Prokůpek, redaktor architektonického časopisu Era 21 a komiksové revue AARGH!, Radovan Wicha, marketing manager společnosti Model Obaly a iniciátor soutěže Mladý obal a Libor Vožda, konstruktér obalů ze společnosti Model Obaly.

Finanční odměnu pro vítěze věnovala společnost Model Obaly, vyhlašovatel soutěže, věcné ceny darovali: nakladatelství Labyrint, časopis Font, AARGH!, Uměleckoprůmyslové muzeum a Pixmac.

Výstava 60 nejlepších prací 15. ročníku Mladého k obalu bude k vidění ve foyer Národní technické knihovny v Praze od 24. května do 21. června. Poté se přesune do Satelitu, Slovenského centra dizajnu, kde ji budou návštěvníci moci shlédnout mezi 23. červnem a 11. červencem. K výstavě vychází katalog.

16. ročník soutěže Mladý obal bude vyhlášen na podzim roku 2010. Veškeré informace bude možné nalézt na stránkách soutěže.

Mladý obal je soutěž, kterou již 15 let vyhlašuje společnost Model Obaly. Organizátorem projektu je od roku 2009 CZECHDESIGN.CZ. Soutěž Mladý obal každoročně sleduje originální nápady v obalovém designu, je určena studentům a mladým tvůrcům.

Seznam výherců soutěže Mladý obal 2010

Kategorie „Produktový obal“ zaměřená na „Obal na sladkost“ Studenti vysokých škol a mladí designéři do 30 let

1. Anne-Marie Brouillette, Au septième miel University of Québec in Montréal, Kanada

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Originalita výrobku je podtržena výjimečností samotného obalu. Voňavé medové kousky byly inspirovány tvarem včelí plástve a jsou určeny k ochucení horkých nápojů. Minimální obal kopíruje tvar cukrovinky a chytrým začleněním dřevěných tyčinek umožňuje oddělit jednotlivé dílky hygienicky, bez dotyku rukou. Navíc nepoužívá větší množství papíru, než je pro ochranu výrobku nezbytně nutné, a přispívá tak k redukci odpadního materiálu. Soutěžní práce upoutala pozornost také celkovou dotažeností. Obal je doplněn vkusným grafickým pojetím a vtipnou slovní hříčkou s francouzskými slovy miel – med a ciel – nebe, takže si při konzumaci pamlsku budete připadat skutečně jako v sedmém nebi (au septième ciel).

2. Pavlína Jašková, Bonbónci Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Česká republika

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Sada veselých krabiček na bonbóny by jistě snadno přitáhla dětskou pozornost. Nabízí různé a přitom snadné způsoby otvírání, které navíc vtipně pracují i s grafikou – jednoduchá konstrukční úprava podporuje grafické vyjádření obličeje a z krabičky se rázem stává otevřená zvířecí tlama. Barevné šňůrky jsou určené k zavěšení na krk a perfektně podtrhují zacílení na nejmladší zákazníky.

3. Kristina Novosadová, Obal na Tic Tac Technická univerzita v Košicích, Slovensko

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Barevné příšerky nás na první pohled upoutají svými širokými úsměvy, hned na ten druhý ale zjistíme, že místo zuby jsou ústa tvořena bonbóny Tic Tac. Porota zde ocenila jednoduchý nápad analogie bílých dražé s mléčnými zoubky, který jeho autorka dovedla originálním grafickým zpracováním k dokonalosti. Pestré obaly se díky němu stanou v dětských rukou milou hračkou.

Zvláštní cena poroty: Alice Endrychová, Obal na tradiční hořické trubičky Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Česká republika

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Cena předsedy poroty putuje k obalu, který ohromil svojí propracovaností. Jedná se o výrobek , který by byl pravděpodobně náročný na výrobu, konstrukčně i graficky je však dotažený téměř do finální podoby. Autorka se zamyslela i nad způsobem přepravy, skladování a vrstvení, při kterém navíc vzniká zajímavý vizuální efekt.

Zvláštní cena CZECHDESIGN.CZ: Lucie Dečová, Čokočlověče Technická univerzita v Košicích, Slovensko

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Co s krabičkou lentilek, když Vám zbývá od každé barvy jen několik posledních kousků? Pozvěte tři kamarády a zahrajte si Člověče, nezlob se! Jednoduchá, ale čistě zpracovaná krabička z vlnité lepenky využívá barevnosti oblíbené cukrovinky i v grafickém zpracování. Pobaví a poslouží zároveň jako pěkný dárek.

Studenti středních škol

1. Viktorie Prokopová, Nanynčin nanuk Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště, Česká republika

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Technika papier-mâché je pro obalový design netypická, v případě vítězného návrhu ale podtrhla skulpturální charakter celé práce. Autorka použila motiv panenky, velmi přitažlivý pro malé slečny, a dílo pak dotáhla k dokonalosti výběrem písma i hravým názvem. Originální použití papíru, grafické zpracování, veselé barvy…vše ladí dohromady a vytváří z předmětu víc než jen obal na zmrzlinu.

2. Aneta Kaderková, Žvýkám, žvýkáš, žvýkáme Gymnázium Na Pražačce, Praha, Česká republika

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Krabička žvýkaček pracuje s analogií zubů hned dvakrát, vtip z velké krabičky se opakuje i uvnitř na malých balíčcích. Žvýkání po každém jídle vám nyní nepřipomene pouze dvakrát za rok zubní lékař, ale krabička sama: čím více žvýkaček v balíčku chybí, tím více kazů přibývá v úsměvu. A kdopak by dnes stál o zkažené zuby? Skvělý nápad a zdařilou grafickou hříčku bohužel nedoplňuje čisté provedení návrhu. Nebýt nedostatků ve zpracování, krabička by mohla aspirovat i na nejvyšší příčku.

3. Gabriela Pospíšilová, Univerzální kornout na sladkosti Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Valašské Meziříčí, Česká republika

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Elementárně prostý tvar využívá pnutí materiálu a vytváří tak nelepený prostorový objekt. Kornout je celý vytvořený z jediného, opakovaně rozložitelného kusu papíru, který není graficky zpracovaný, právě díky tomu ale vynikne tvarová čistota předmětu i jeho potenciál pro další grafické využití.

Kategorie „Jiný pohled“ zaměřená na „Komiks“

1. Rufina-Maryia Bazlova, Kakaová bohyně Západočeská univerzita v Plzni, Česká republika

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Porota ocenila příkladné skloubení komiksu a produktu. Zatímco vychutnáváme jednotlivé dílky čokolády, bílé pozadí krabičky postupně odkrývá příběh o jejím původu. Stylizace kreseb odkazuje k Aztécké civilizaci, kde čokoláda vznikla, a vhodně doplňuje charakter výrobku.

2. Luisa Fabrizi a Giovanni Simoncelli, Domilapolo Universita di Roma La Sapienza, Řím, Itálie

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Role obalu na žárovku Domilapolo nekončí jako obvykle ve chvíli, kdy žárovku vyjmeme z balíčku. Krabičku je totiž možné dále rozložit, použít jako stínidlo a s novou funkcí jí darovat i nový život. Postup práce nám vysvětluje zdařilý komiks, který zdobí i jednu ze dvou stran stínidla.

3. Anouk Perreault, Cereal Killer University of Québec in Montréal, Kanada

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Díky vydařené slovní hříčce v názvu výrobku se z každého dítěte stane malý lovec a cereální lupínky se při snídani promění ve vytouženou kořist. Výrazné kresby i barevnost dělají krabičku atraktivní právě pro nejmenší a dokážou v nich vyvolat chuť na jinak neoblíbený pokrm.

Zvláštní cena poroty: Kristina Šimková, Obal na tmu Technická univerzita v Košicích, Slovensko

Mladý obal 2010

Výrok poroty: Autorka „Obalu na tmu“ vtipně propojila komiks s fiktivním obsahem krabičky. Kresbičky pracují s momentem napětí, se chvílí očekávání a tajemství, kdy krabička leží nerozbalená na stole a dovnitř neproniká ani paprsek světla.

Foto: Ota Nepilý

Zdroj: tisková zpráva

Tisková zpráva

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/mlady-obal-2010-vitezove.html

21.05.10