Článek

0 – Jan Škop

Jan Škop0 – Jan Škop

Rádi bychom vás pozvali do Plzně na autorskou výstavu „0“ jejíž autorem je mladý umělec Jan Škop. Výstava se dotýká intimních témat, jako jsou dospívání, lidská sexualita nebo závislost. Všechna vystavovaná díla jsou osobními pocity a myšlenkami nejen samotného autora, ale i jeho blízkých přátel. Díky tomu se nám otevírá brána do míst v lidské duši, která jsou většinou pro širší spektrum lidí skrytá, nebo s kterou málokdy jdeme na trh a pečlivě si ji schováváme v zadních prostorách své mysli.

„Miluji abstraktní malby, vždy jsem chtěl něco podobného vytvořit. Neumím ale kreslit, neumím ani malovat, štětec mi klouže mezi prsty a tužka si kreslí, co chce. Nejsem fotograf, neumím totiž ani fotit. Neumím vyfotit hopsající veverku ani rozjařené studentky na párty. Nikdy jsem nechodil na žádný fotografický kurs, v životě jsem neotevřel jedinou fotografickou knihu. Koupil jsem si od kamaráda fotoaparát za necelou tisícikorunu, s kterým fotím dodnes. Technika tvoří okolo umění jen zbytečné mantinely,“ říká mladý umělec Jan Škop.

-

Vyfotit realitu je jednoduché. Mnohem snadnější je ale následné vnímání samotného smyslu výsledného zobrazení. Tento druh fotografie totiž nepotřebuje zapojení návštěvníka, stačí se jen na fotku podívat a hned se dostaví nějaký pocit. Sice nemusíme vynaložit žádnou energii směrem k pochopení, ale nevytvoří se nám žádná pevnější zpětná vazba s dílem. Fotoaparát ale není jen pomůcka pro zmražení reality, může to být i předmět, který nám pomůže dosáhnout mimotělního poznání a ukáže věci, které jsou jinak skryté v našich myšlenkách.

Vystavovaná díla by se nejspíše nejvíce dala zařadit do kategorie výtvarných fotografií. Tedy fotografickému stylu, který vznikl relativně nedávno, a který je hlavně v našich končinách stále neznámý.  Důraz je kladen na vícevrstvou možnost pochopení. Je to jako abstrakce u poezie, bez ní by vystavované fotografie vyzněly jako zpěvný hlas bez instrumentálních partů.

-

-

-

-0 – Jan Škop
Výstavu jsem pojmenoval „0“ – název nemá vyjadřovat samotnou číslici. Písemné a číselné vnímání je stále drženo v určitých nepřekonatelných mantinelech. Vybral jsem „0“ pro jeho designově dokonalou nekonečnost, kterou ve své vlastní abstrakci evokuje.

Místo:
Kulturní kavárna Jabloň
Krátká 1003/2,
Plzeň

Datum konání:

1. říjen v 20:00 – 01 listopad v 23:00

Další informace

Facebook

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/jak-skop-vystava-0.html

18.10.10