Článek

Představujeme vítězné návrhy triček neziskovky Zajíček na koni autorek Zuzany Hegedüšové a Lenky Mansour

Zajíček na koni o.p.s. je organizace, která již dvanáct let pomáhá dětem a dospělým s fyzickým, mentálním a sociokulturním handicapem. Díky jejím projektům mohou její klienti pracovat v kavárně Café AdAstra, trávit čas s koňmi při terapeutických jízdách, najít si kamarády během zájmových akcí či letních a zimních pobytů. A nebo si splňit jiná přání, po kterých touží.

Na základě výzvy internetového obchodu s módou ZOOT — DOBRO vytvořila Lenka Mansour a grafička Zuzana Hegedüšová grafické návrhy, které se zalíbily natolik, že si je ZOOT vybral a udělal z nich speciální kolekci. Ta se již prodává a většina zisku jde na podporu tohoto projektu.

Jedné z autorek návrhů — Lenky Mansour jsme se vyptali na podrobnosti:

Jak vznikl nápad?

Většina neziskových organizací ke své prezentaci a finanční podpoře projektů využívá převážně výrobky svých klientů – keramika, náušnice, přáníčka a podobně. Tyto předměty mají svůj smysl a své místo. Člověk si je koupí hlavně kvůli tomu, aby danou organizaci podpořil, věc má ale často esteticky i užitkově malou hodnotu.

Patřím k lidem, kteří chtějí neziskový sektor podporovat, ale také se ráda obklopuji věcmi, které se mi libí a jsou užitečné. Proto, když jsme s naší dobrovolnicí grafičkou Zuzanou Hegedušovou začaly přemýšlet nad návrhem designu triček prezentujících Zajíčka na koni o.p.s., vydaly jsme se cestou moderního a líbivého designu, který v sobě ukryje poslání naší organizace. Chtěly jsme vytvořit něco, co si člověk koupí primárně kvůli tomu, že se mu to líbí a podpora neziskového sektoru je přidaná hodnota.

Jaké bylo zadání?

Návrh grafického designu trička jsme začaly tvořit na základě výzvy ZOOT – DOBRO, která vyzvala neziskové organizace k vytvoření návrhu prezentující činnost organizace. Náš návrh znázorňuje název organizace – Zajíček na koni (obrys koňské hlavy, nad kterou je obrys hlavy zaječí) a zároveň projekt Ježíškem po celý rok, kde se snažíme dětem ze sociálně slabého prostředí plnit jejich přání (předměty a dárečky vyplňující obě hlavy). Většina zisku z prodeje triček je určená právě na podporu tohoto projektu.

Návrh je složen z graficky jednoduchých a čistých prvků a má funkci „nového symbolu“, který působí pozitivně a tvoří originální „ochranný“ totem přivolávající štěstí a zázraky a jakousi imaginární ochranu nositele. Návrh je vytvořen tak, aby působil příjemně opticky a nebyl prvoplánový; nositelem pak může být kdokoliv, aniž by znal původní koncept a filozofii návrhu, jelikož v něm může najít svůj vlastní výklad tohoto nového symbolu. Jednobarevné řešení ještě více podtrhuje sílu motivu a jeho linie příjemně korespondují s textilem.

Návrh by tvořen pod zadáním, kde se v motivu měla objevit symbolika zajíčka na koni, symbolika dětí, symbolika dobra, symbolika projektu „Ježíškem po celý rok“, proto je návrh vytvořen z těchto tvarů, které jsou poskládané a vytvořené tak, že daly vzniknout motivu naprosto novému. To, že má návrh podobu i jakéhosi pantokratorského archetypu, tedy postava se zdviženýma rukama směrem k nebi, pak symbolizuje i poselství akce „Ježíškem po celý rok“.

Kdo stojí za návrhem?

Velmi dobrá grafička Zuzana Hegedüšová. Je kreativec a proto je pro ni vždy příjemné a zajímavé graficky spolupracovat na podobných projektech a s podobnými organizacemi mimo své aktuální reklamní grafické zaměření. Zuzana se také již dlouho zabývá tvorbou designů na oblečení, takže se do tohoto projektu vrhla s nadšením a využila své schopnosti pro dobrou věc. A potom já — Lenka Mansour. Vystudovala jsem ergoterapii a po mateřské pauze jsem se rozhodla zaměřit na oblast PR.  V organizaci pracuji již druhým rokem a Zajíčka na koni se po celou dobu snažím prezentovat moderním a neotřelým způsobem, tak abych zájem o páchání dobra probudila i v mladých lidech a veřejnost spíše zaujala, než citově ždímala.

Děkujeme a přejeme hodně štěstí.

Zdroj a foto: zajiceknakoni.cz