Článek

Podívejte se, jak se měnil design dresů sportovců na olympiádách

Právě probíhající olympijské hry v Riu nejsou jen sportovní událostí, ale zároveň i velkou módní přehlídkou. Na sportovní úbory jsou kladeny velké požadavky – musí dostatečně reprezentovat zemi původu, musejí být pohodlné a hlavně splňovat extrémní požadavky, vyplývající z povahy sportu pro který jsou navrženy. Například při plaveckých sportech nebo atletice je design dresů samostaný obor, který zaměstnává množství odborníků a designérů.

Srovnání od roku 1896–2016

Velmi hezké srovnání, jak se design sportovních úborů vyvíjel, si můžete udělat v interaktivní infografice zobrazující vývoj olympijské módy v průběhu uplynulých 120 let. Ilustrace byly vytvořeny při příležitosti letních Olympijských her v Rio de Janeiro 2016 týmem ShopAlike.cz.

„Tento projekt vznikl původně jako debata mezi kolegy o tom, jak moc se měnily outfity sportovců od prvních moderních Olympijských her v roce 1896. Jelikož ShopAlike je stránka silně zaměřena na módu, rozhodli jsme se ukázat jako velmi byli móda a design vždy spjaty s vrcholovým sportem. Vybrali jsme tedy pět hvězd současného sportu a poslali je na cestu zpět v čase.“, říká Barbora Hřebíčková z ShopAlike.cz

Krásné ilustrace zobrazující sportovce v dobových outfitech vznikly ve Photoshopu, za pomoci techniky digitálního malování. Vycházejí z důkladného průzkumu historických fotografií skutečných olympijských oděvů. Protože v mnoha případech byly dostupné pouze černobílé fotografie, rozhodli se autoři zobrazit tyto dobové oděvy stejně.

Výsledkem je fantastická prohlídka proměn nejen módy a účesů, ale i sportu jako takového. 

Federica Pellegrini

pellegrini_1

pellegrini

Mijaín López

lopez_1

lopez

Renaud Lavillene

laveillenie_1

laveillenie

Serena Williams

williams_1

williams

Usain Bolt

bolt_1

 bolt

Tým tvůrců:

team

Líbí se vám ilustrace? Dejte nám vědět do komentářů nebo článek sdílejte.

Zdroj a foto: shopalike.cz