Hezké české

Od studentského snu ke Kulískovi

Autorka: Mgr. Šárka Marxová Kvochová, www.kulickovyliskulisek.cz

Testování a realizace: jaro – podzim 2015

Bylo to asi před dvaceti lety a mojí kamarádce se ne a ne vejít diplomová práce do válcového lisu. Příliš velký formát. Pořádně ji to naštvalo. Musela vše vyřešit jinak… Pak přišly jiné starosti, práce, svatba, děti a všední život, ale myšlenka na ničím neomezený tisk ji neopustila. Oprášila dávnou vizi, bratr jí sehnal kuličky a první úspěšné noční tisknutí ji velmi rozrušilo. První mědirytina otisknutá doma v kuchyni na stole – bez lisu. Ano, jde to!

A tak se zrodil Kulísek, malý ruční kuličkový lis. Myšlenka zrála několik let a samotná realizace trvala 9 měsíců. S pomocí přátel a rodiny je na světě zcela nový nápad pro profesionální výtvarníky, pro tvořivé dospělé i děti.

kulisek_03
Zdroj: kulickovyliskulisek.cz

Drobná grafika i velké formáty

Šárka Marxová Kvochová již dlouho snila o tom, jak tisknout doma bez lisu, a jak by bylo úžasné si z procházky v přírodě donést domů již kvalitní otisky, které by samy mohly být hotovým dílkem, inspirací nebo krásnou vzpomínkou. A právě toto Kulísek splňuje. Krásně padne do ruky, je lehký, přenosný, hravě zvládne i větší formáty, hodí se na linoryt, mědiryt, slepotisk, suchou jehlu, papírořez, pro otisk koláží a přírodnin – listů, trav, peříček, letokruhů aj. Dá se s ním tisknout na papír, textil i dřevo.

kulisek_02
Zdroj: kulickovyliskulisek.cz

Ryze český vynález

Kulísek je originální ruční prací českých a moravských řemeslníků a umělců. Na výrobě se podílejí: obráběč kovů, soustružník dřeva, umělecký řezbář a výtvarnice z Moravy, kamenné hlavice vytváří kameník z Čech. Každý kus má své vlastní číslo, podle kterého lze v archivu dohledat konkrétní řemeslníky a umělce, kteří se na výrobku podíleli.

kulisek_01
Zdroj: kulickovyliskulisek.cz

Hezké české – hezké člověčí

Šárka konečně uskutečnila svůj sen o svobodné grafice a prodejem výrobku navíc podporuje postižené děti. To si zaslouží obdiv a pozornost. Více na: www.kulickovyliskulisek.cz

kulisek_05
Zdroj: kulickovyliskulisek.cz

Marcela Šromová

Zdroj: kulickovyliskulisek.cz