Článek

Na vlastní kůži: šest dnů intenzivního školení retušování

Naskytla se mi příležitost strávit 6 dní po boku předního fotografa a retušera Stanislava Petery. Ti, kdo vědí, o koho jde, pochopí, že jsem se nemohl rozhodnout jinak a využil jsem možnosti zúčastnit se jeho semináře “Reklamní postprodukce: Intenzivní výcvik”. Tento intenzivní výcvik trval od pondělí do soboty.

Podmínkou účasti na kurzu bylo vlastní vybavení v podobně počítače. Já si táhl s sebou 21 palcový iMac. Byl jsem skoro jediný s klasickým počítačem, většina přítomných měla notebook. Svého rozhodnutí ale vůbec nelituji, naopak.

retus_petera_intenzivni_vycvik_01

Při mém prvním příchodu do školící místnosti si podávám ruku se Standou a automaticky si tykáme. Do jedné ruky mi strčil kávu a do druhé výuková DVD s jeho postupy a prací. Sedám si k dlouhému stolu, u kterého je místo přibližně pro dvacet lidí. Zapojím si iMac a jdu si sednout ke Stanovi do boční místnosti, kde je projektor a ostatní účastníci kurzu. Začali jsme tím, že se každý v kostce představil. Sešla se opravdu zajímavá všehochuť lidí: fotografové, designeři, art directoři, photoshopoví nadšenci, ale třeba i účetní. Standa nám nastínil, jak bude kurz probíhat a vrhl se na úpravu první fotografie – retuš pleti.

Předlohou nám byla modelka s problematickou pletí. Standa nám nejprve popsal, co a jak bude dělat. Následně jsme pozorovali jeho práci na projektoru. Samozřejmě, když se díváte na člověka, který to umí, zdají se být úkony jednoduché a jasné. Po skončení výkladu jsme se vrátili ke svým počítačům a zkusili přesně to, co nám Standa ukazoval. Standova 15 minutová práce nám všem zabírá celé dopoledne. V průběhu prací nám Standa a jeho pravá ruka Jirka neúnavně radí a pomáhají. Práce na této fotografii nám nakonec zabrala celé pondělí. Výsledkem byla hezká fotka a odcházel jsem s pocitem, že jsem se skutečně naučil něco, co jsem do této doby neuměl.

retus_petera_intenzivni_vycvik_02

Následující dny začínají obdobně. Scházíme se vždy v 9 hodin, probíráme předchozí den a problematiku spojenou s odvedenou prací. Standa vyžaduje pravidelně informaci o tom, jak se každý má a zda mu něco neschází.

Je nutné říci, že pro tento kurz stačí buď starší verze Photoshopu nebo jeho aktuální 30 denní trial verze volně stáhnutelná na netu. K mému překvapení Standa používá nejzákladnější nástroje pro úpravy fotografií. Tudíž i sváteční uživatelé Photoshopu neměli problém v průběhu kurzu. Samozřejmě rutinější znalost programu byla při náročnějších retuších a montážích velkou výhodou. Pro práci na počítači, včetně Photoshopu jsem dodnes používal výhradně myš. Tímto se změnil můj profesní přístup k práci, protože jsem zjistil, že tablet nabízí nesčetné výhody a nyní si již práci bez něj nedokážu představit. Po prvním dni jsem si dobrovolně myš odnesl domů, abych se donutil výhradně používat tablet.

retus_petera_intenzivni_vycvik_03

Retušováním pleti a jejím dobarvováním jsme zabrali celé první dva dny. Další dny jsme věnovali složitějším retuším prostředí, jeho dobarvování a aplikování air brushe na vybrané objekty, včetně finálních úprav celé fotografie.

Na poslední dny nám Standa připravil složitou montáž. Zde již bylo nutné mít zažité postupy z předchozích dnů, protože tato práce vyžadovala veškerou naučenou látku. Častou aktivitou Standy byla kontrola průběhu práce. Nejednou se mi stalo, že mě upozornil, že je moje práce špatně. Následoval Standův výklad a já se ocitl zase na začátku. Ke konci týdne se mi to stávalo méně a měl jsem radost, že už chápu postupy, které nás Standa naučil.

retus_petera_intenzivni_vycvik_04

Odnáším si spoustu nových postupů a znalostí. Věřím, že získané vědomosti mi v budoucnu práci ulehčí. Opravdu rád bych všem kurz doporučil – na říjen je plánovaný tento intenzivní i kratší víkendový výcvik. Zkušenosti z něj si můžete přečíst v článku „Jak svléknout baletce punčochy aneb dojmy z víkendového školení profesionální retuše“.

PS: Jako novinku teď u Light Garden Academy nabízejí Fototábor – týdení fotografické setkání v Krkonoších, tak pokud ještě nemáte program na prázdniny…

Michal Beneš
Art Director v Ogilvy One Praha

Zdroj fotografií: stanislavpetera.com