Reklama

Kde najít úložný prostor v malém bytě?

Bydlíte v garsonce či menším bytě ve více lidech? Poradíme vám, jak uschovat věci tak, abyste o ně v běžném provozu nezakopávali a ani vám nespadly na hlavu. Přinášíme 5 jednoduchých tipů, jak efektivně uskladnit věci v malém bytě.

Opravdu to potřebuji?

První a nejdůležitější rada pro obyvatele malých bytů zní: Pokud kupujete novou věc do domácnosti, pečlivě si promyslete, jestli ji opravdu potřebujete. Druhá rada se týká věcí, na které jsme už dlouho nesáhli. Obecně platí, že věc, kterou nepotřebujete déle než 2 roky už pravděpodobně nevyužijete nikdy. Základem efektivního nakládání s prostorem v malém bytě je minimalizace všech věcí k uskladnění. Jde o jednoduchou rovnici: Čím méně věcí vlastníte, tím menší je bude potřeba úložných prostor.

Máte vysoké stropy? Využijte toho!

Vysoké stropy vám umožní stavět nábytek do výšky. Efektivní variantou je vestavěné patro na spaní, pod kterým zůstane prostor na skříň, komodu i pracovní stůl. Existují také vestavěné skříně na míru, které sahají až ke stropu a další praktické vychytávky.

Efektivní nakládání s prostorem v kuchyni

Věděli jste, že existují speciální dřezy s příslušenstvím, díky kterým i z prostoru na dřezem můžete mít další pracovní plochu? Plastová i dřevěná prkénka na míru, která přesně sedící na rozměr dřezu, odkapávač do dřezu, ale i pevné zakrytí celého dřezu.

Tyto vychytávky můžeme využívat nejen pro krájení, ale i k odkládání hrnců při vaření. I do kuchyňského koutu samozřejmě vyberte skříňky sahající pokud možno až ke stropu. Do horních pater uložíte věci, které nepotřebujete každý den, ale správná hospodyně se bez nich neobejde.

Využijte každičké místečko v bytě

Kouty, výklenky, místo pod schody, prostor pod oknem. To vše jsou místa, kam s trochou fantazie umístíte skřínku či poličku. Strop na chodbě lze snížit a získat tak další úložný prostor na věci. Nejčastěji sem lidé ukládají sezónní věci jako lyže či snowboardy.

Existují samozřejmě i nejrůznější úložné stěny na zeď, které nezaberou moc místa, ale nabízí další úložné prostory. Obvykle se to řeší tak, že se vestavěnou skříní či stěnou zaplní jedna zeď od podlahy až po strop. Světlé dveře a zrcadla vám pomůžou celou místnost opticky zvětšit.

Úložné krabice, boxy či zásuvky

Do krabic a boxů různých velikostí a uklidíte nespočet věcí. Úložná krabice může vypadat i velmi stylově, navíc určitě při troše hledání najdete i boxy v designu, který skvěle zapadne do celého konceptu vašeho bytečku. Máte li ten luxus komory, pořiďte do ní regál až ke stropu a využijte její prostor naplno.

Postel či pohovka s úložným prostorem

Využijte možnosti multifunkčního nábytku. Vyberte si postel či gauč s úložnými prostory, kam uklidíte lůžkoviny, ručníky nebo vlastně cokoliv, co potřebujete někam schovat. Ale i prostor pod běžnou postelí můžete využít k uskladnění některých věcí.

Pokud nemáte doma dostatek místa ani na to lůžko, zkuste zvážit vyklápěcí nebo skládací postel. V moderních mini-bytech se osvědčila možnost vytáhnout lůžko ke stropu pomocí malých kladek.

Posuvné dveře zaberou méně místa

Častým problémem v malých bytech jsou dveře. Při zařizování bytu myslete na to, aby šly bez problému otevřít. Dobrou volbou můžou být posuvné či shrnovací dveře, které šetří prostor.


Text je součástí placené spolupráce. Děkujeme za podporu.