Reklama

Designové elementy mycí zóny

Kuchyně se postupně transformovaly z ryze praktické místnosti na takovou, která dělá i velkou potěchu oku. Tomuto trendu se přizpůsobuje i vybavení a doplňky. Nejinak je tomu v případě mycí zóny.

Dřez už nemusí být jen nerezový

Zatímco naprostou klasikou je dřez nerezový, mezi moderní materiály patří keramika či umělé materiály na bázi žuly/granitu (fragranit, silgranit a další). Každý z materiálů má své výhody a nevýhody. Z hlediska designu nerez dodává místnosti nádech čistoty, profesionality a stability. Je stálicí, která nezklame, ale obvykle ani nepřekvapí. Kompozitní materiály pak nabízí spíše modernější linie minimalistického střihu, které jsou vkusně doplněny působivými detaily, jež mají i praktický přesah.

Dřez: dominanta, které sluší barvy

Moderní umělé materiály a keramika posouvají designové možnosti ještě o kus dál. Pracují s celou škálou barevných odstínů, díky čemuž můžete atmosféru kuchyně efektně sladit. Pracovat můžete s kontrasty (nejčastěji černá a bílá), kdy je výsledkem vizuálně výrazná, sebevědomá místnost, ale také s technikou „barva v barvě“, kdy se jednotlivé prvky příjemně doplňují v různých odstínech a celek působí harmonicky uklidňujícím dojmem.

Dřezová baterie jako praktický módní prvek

Ať už zvolíte nerezový dřez nebo ten z keramiky či kompozitního materiálu, je třeba následně věnovat pozornost kuchyňské baterii. Vedle své ryze praktické funkce by měla splňovat i vaše očekávání na vzhled. K dispozici jsou kuchyňské baterie v různých tvarech (do „L“, do „C“, do „U“), s prodlouženým výtokem i s různou výškou výtoku, s možností otáčení, případně s vytahovací sprškou, některé dokonce nabízejí různé druhy proudů. Maximálního komfortu dosáhnete s bateriemi, které jsou vybaveny například chlazením či naopak ohřevem vody, případně si jejich prostřednictvím natočíte do sklenice vodu filtrovanou, hodně či jemně perlivou.

Vsadit můžete na linie oblé, které místnosti dodávají útulnost, či hranaté, ty se pyšní jistou strohostí a sebevědomím. Linie kuchyňské baterie však mohou být inspirovány také přírodními tvary. Ty do místnosti následně přinesou neotřelou, unikátní atmosféru.

Kouzlo minimalismu

Další z důležitých otázek, které je třeba si položit, zní, zda toužíte po dřezu, jenž se instaluje na desku, nebo naopak pod ni. Jednoduchost podpoříte instalací dřezu pod pracovní desku, přičemž prostor pro odkapávání se řeší buď dvoudřezem, odkapávacím prostorem vytvořeným na kuchyňské lince, případně prostřednictvím dřezových doplňků (např. posuvná odkapní mřížka). Od tohoto rozhodnutí se pak odvíjí i výběr dřezové baterie a souvisejících doplňků. Pokud zvolíte instalaci dřezu pod desku, můžete si i dovolit esteticky výraznější linie dřezové baterie. I s minimalismem pak můžete vytvořit zajímavou dominantu kuchyně. V případě instalace dřezu (s odkapávací plochou nebo bez ní) na desku se doporučuje spíš sáhnout po baterii materiálově ladící s jeho povrchem, čímž vytvoříte kompaktní harmonický celek.

Praktické a elegantní doplňky

Prostor kuchyňského dřezu může s vizuální čistotou prostoru pracovat mnohem víc, než se na první pohled může zdát. S tím do místnosti přinese i zvýšení praktické využitelnosti. Řada dřezů (nejen) z kompozitního materiálu je konstruována tak, aby vám maximálně usnadnila práci a zároveň uchovala krásu místnosti. Prvním pomocníkem je například odtokový systém s excentrickým (dálkovým) ovládáním. Odtok výpusti ovládáte prostřednictvím ovladače na straně kuchyňského dřezu. Dalším z praktických pomocníků je zabudovaný dávkovač saponátů či mýdla. Pracovat můžete i se samotnou odtokovou soupravou (bývá v kontrastním nerezu, ale také existuje možnost v barvě dřezu).

Elegance i v malé kuchyni

Na design není třeba rezignovat ani v případě, kdy se vám fyzicky nedostává místa. Nejen v tomto případě je vhodné vsadit na promyšlené doplňky. Jistě oceníte přípravné desky („prkýnka“) v designu skla či bambusu či elegantní odkapávací mřížky, mycí misky a sítka, jež se vkládají přímo do dřezu (obvykle je k tomu již tvarově připraven). Ani mycí houbičky nemusí znamenat pohromu, pořiďte si praktický držák, který se zavěšuje do dřezu. Pokud je místa opravdu málo, využijte rolovacího roštu na dřez (ideálně z nerezové oceli), jenž vám rozšíří pracovní plochu. Tyto doplňky vám zpříjemní práci a zároveň zachovají krásný vzhled kuchyně.


Text je součástí placené spolupráce. Děkujeme za podporu.