Článek

Česká vlajka jak ji neznáte – velkoformátové instalace z keramiky, třpytek nebo textilu od Evy Basl

Do poloviny října jste měli možnost v Galerii u Prstenu vidět výstavu designérky Evy Basl. Autorka zde, kromě série váz a mís, představila velmi zajímavý cyklus velkoformátových instalací s tématem české vlajky a nazvala jej Identita. Těm, kdož neměli možnost výstavu vidět na vlastní oči, přinášíme několik ukázek, doplněných o rozhovor s autorkou.

eva-basl-identita-01

Co pro vás osobně znamená slovo identita?

Je to především proces sebepoznávání, hledání osobních postojů, zkoumání hodnot a možností ztotožnění se s nimi. V širším smyslu pak pro mě tento pojem souvisí s mapováním toho, jak člověk přísluší k různým společenským skupinám, kulturním okruhům, ale i třeba i k místu, kde se narodil nebo kde právě žije.

eva-basl-identita-02

Co pro vás bylo hlavním impulsem či inspirací pro vytvoření série vlajek?

Žiji ve velkém komfortu, myslím tím hlavně to, že si mohu říkat, co chci, a mohu žít, jak si přeji, mám zkrátka velké možnosti volby. Brala jsem to vždycky spíš jako samozřejmost a moc nad tím neuvažovala, protože jsem vlastně nemusela. Když ale vystoupíme z našich komfortních zón a začneme se trochu podrobněji zajímat o to, co se kolem nás děje – klidně jen v rámci střední Evropy – velmi brzo si člověk uvědomí, že tak samozřejmá ta osobní svoboda není. Že ji může velmi rychle ztratit, což se často děje nenápadně, ale ty dopady jsou pak fatální.

eva-basl-identita-03

Jaké jste pro vlajky použila materiály a který je vám nejbližší?

Pracuji s různými materiály. S textilem, glitry, porcelánem nebo keramikou. Vlastně žádný oblíbený materiál nemám a nechci mít ani žádné hranice v jejich využívání. Na začátku je vždy nějaká představa, kterou pak žiji. Hledám a experimentuji – to mě velmi baví, a právě celý ten proces tvůrčího experimentu je pro mě zásadní.

eva-basl-identita-04

Máte vymyšleno, co bude s vlajkami po výstavě?

Přála bych si, aby to výstavou neskončilo. Aby Identita nezanikla, nebyla omezená jen na galerijní prostor. Hledám teď proto místo, kam by se hodila, byla bych ráda, kdyby se moje instalace stala součástí nějakého veřejného prostoru, aby zůstala na očích – stejně jako je veřejné to téma hledání identity, které se týká v nejrůznějších variacích nás všech.

eva-basl-identita-05

Je to náhoda, nebo záměr, že se výstava konala během voleb?

S tím souvisí předchozí odpověď. Je to náhoda, snažila jsem se o něco nadčasového. Samozřejmě že identita zasahuje i do politiky, ale je to pořád jen jeden z aspektů.

Děkuji za rozhovor

 


Eva Basl

eva-basl-identita-000Vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě – ateliér vizuálních komunikací. Tvoří a pracuje v Praze. Více než deset let se na profesionální úrovni věnovala grafickému designu a reklamě. Volnou tvorbu vnímá především jako možnost znovunalezení svobody ve vyjádření, při objevování nových přístupů a forem ovšem vždy zohledňuji jejich funkčnost. Inspiraci hledá v nejrůznějších oblastech a disciplínách od architektury přes módu až po fotografii, ale také v přírodě nebo folkloru.


 

Zdroj a foto: Eva Basl