Články

V Japonsku probíhá výstava českých hraček. Kdo nás reprezentuje?

Nafukovací Buvol Libuše Niklové, dřevěný Slon Ladislava Sutnara, Princezna sdružení My dvě, Závoďáci Tomáše Rejmona, doputují spolu se stavebnicí Merkur, traktorem z Kovapu a Igráčky do Českého centra Tokio. Stane se tak díky výstavě Mini Wonders – Česká hračka včera a dnes. Japonská veřejnost zhlédne řadu českých hraček od současných autorů a zároveň od předních hračkářských firem, které i dnes vyrábějí ikonické hračky z 20. století. Výběr se poprvé představil na přehlídce Milano Design Week 2017, nyní bude
v rozšířené podobě k vidění v japonské metropoli. Kurátorkou výstavy je Tereza Bruthansová. Nový projekt představuje další z programové řady, jímž Česká centra připomínají výročí založení republiky.

V Českém centru Tokio bude od 23. 5. 2018 do 22. 6. 2018 k vidění výstava věnovaná české hračce. Příběh tohoto fenoménu spadá až k počátkům 20. století. Kurátorka výstavy Tereza Bruthansová
vyzdvihuje fenomén české hračky, dřevěné i plastové, a naznačuje, jak se česká hračka vyvíjela během století. Přehlídka přináší výběr tvorby etablovaných designérů v kombinaci s hravými objekty oceněných absolventů uměleckoprůmyslových škol zaměřených především na dětského diváka. Díky tomu se návštěvníkům nabízí ucelený pohled na tvorbu hraček od začátku 20. století do současnosti. Nejstarší návrh na výstavě pochází z roku 1920 (dřevěný čertík podle návrhu Václava Špály), nejnovější vznikly v posledních letech (např. Chodící nosorožec Terezy Šedivé, 2018; Za Humny sdružení My dvě, 2017). Celkem bude k vidění 20 instalací ve formě kufříků z osmi hračkářských firem a 10 designérů nebo designérských studií. Výstavu doplňují hračky firmy Modernista, jež vyrábí repliky z první poloviny 20 století.

Kutulu

Michal Strach

„Hlavní ambicí výstavy je představit českou hračku v její rozmanitosti od počátku století do současnosti, “ říká kurátorka výstavy Tereza Bruthansová.

Česká tvorba pro děti měla v historii mezinárodní renomé. Velký úspěch slavila na Světové výstavě
v Bruselu v roce 1958 s expozicí autorů Jiřího Trnky, Viktora Fixla a Václava Kubáta. Zájem o hračku revitalizovala retrospektiva Libuše Niklové, jež se pod názvem Plastique ludique (Radostný plast) uskutečnila v roce 2011 v pařížském Muzeu dekorativních umění. Na ni navázala přehlídka Století dítěte s významnými zástupci českých hraček v newyorském Muzeu moderního umění (Century of the Child: Growing by Design 1900-2000; rok konání 2012). V současné době zájem českých designérů o dětský svět zažívá renesanci.

Vystavující firmy:

 1. Detoa: Magnetické puzzle děti 12906, mačkací figurky retro kolekce (Zebra, Kočka, Opice, Panák námořník pyramida
 2. Efko: Igráčci (figurky nejbližší původnímu designu Marie Krejchové a Jiřího Kaliny)
 3. Fatra Napajedla, hračky Libuše Niklové: Buvol
 4. Kovap: Traktor Zetor 25 červený, Kluk na tříkolce, Sluníčko červené, Horská dráha, Tatra 87
 5. Merkur: Stavebnice Classic C03
 6. Modernista: repliky hraček od Ladislava Sutnara a Václava Špály (Artěl)
 7. Moravská ústředna Brno: Zdeněk Miler, plyšové figurky Krtek a Zajíc
 8. Výrobní družstvo Směr: Hra 15, Blechy, Kočka s míčky, Parník oceánský
 9. Kazeto: Kočárek, Kufřík Meloun

My dvě

Repello

Současní autoři:

 • Jan Čapek, Fatra: Bulík / Fatra
 • Zuzana Lednická, Fatra: Black & White / Fatra
 • Adéla Fejtková: stavebnice Adély
 • Anna a Jerry Kozovi, Koza / Fatra
 • Kutulu
 • Tereza Šedivá (Moles in Holes)
 • My dvě: kolekce Za humny
 • Tomáš Rejmon: Závoďáci
 • Repello: odrážedlo Model J
 • Michal Strach: Lupus in Fabula
 • René Šulc: kolekce Afrika
 • Utukutu: houpačka Spectra
 • Roman Vrtiška & Vladimír Žák: Woo

Roman Vrtiška & Vladimír Žák

Široko

Autory designu instalace jsou Anna Kozová a Jerry Koza (Atelier SAD).  Grafický design měla na starosti Zuzana Lednická ze Studia Najbrt.

Zdroj a foto: czechcentres.cz, úvodní foto Jan Čapek, Fatra: Bulík / Fatra