Články

Už i v Česku můžete mít MacBook s Apple Care. Na pronájmu lze ušetřit až 10 %

Ačkoli jsou počítače od Apple kvalitní, je asi bez debat, že, pokud si je chcete pořídit, je nutné sáhnout trochu hlouběji do kapsy. A co se týče servisu, tak bohužel Česká republika patří mezi země, ve kterých americký gigant svůj balíček Apple Care nenabízí a je tedy nutné spolehnout se na autorizované servisy s trochu nejistou dobou opravy.

V tuto chvíli by bylo dobré tuto informaci upřesnit. Protože se v médiích před několika dny objevila informace, že Apple Care je dostupný už i u nás. Navíc se službou Next Business Day (oprava či náhradní zařízení do druhého dne) a to vše v balíčku, ve kterém lze pronajmout MacBook, iPhone nebo iPad za výhodnější cenu. Průměrná úspora je, podle zástupců firmy Logicworks, cca 10 % oproti běžné prodejní ceně.

Pokud nyní máte, stejně jako my, spoustu otázek, čtěte dál. Na naše otázky odpovídal Ivan Malík, CEO Etnetera Logicworks. Na konci rozhovoru najdete i příklad, jak lze takové slevy dosáhnout.

Začnu rovnou tím, co asi nejvíc zaujme naše čtenáře. Říkáte, že když si od vás firma vezme počítač na splátky, vyjde to cca o 10 % levněji, než kdyby jej koupila rovnou?

Je to tak. V portofoliu máme unikátní produkt dlouhodobého pronájmu, který je určen především pro firmy, které chtějí mít vždy nový hardware a nechtějí řešit přímý nákup. Problémem přímého nákupu jsou kromě vysoké přímé investice především odpisy, kdy lze uplatnit v nákladech pouze část nákupu a zbytek se přesouvá do dalších let. Dalším problémem je udržování životního cyklu vybavení. Staré vybavení může znamenat pro firmu v konečném důsledku nižší konkurenceschopnost a to si může dovolit málokdo. Proto jsme se rozhodli připravit takový produkt, který řeší tato úskalí a nabízí modernější pohled na financování IT ve firmách. Princip je velmi podobný operativnímu pronájmu a běžně tak lze uspořit oproti přímému nákupu 10%.

Je možné do objednávky zahrnout i telefon nebo tablet?

Do dlouhodobého pronájmu lze kromě počítačů zahrnout samozřejmě i další zařízení – například mobilní telefony iPhone anebo tablety iPad. U těchto zařízení je životní cyklus kratší, proto klientům doporučujeme také kratší, většinou jednoletou anebo dvouletou, dobu pronájmu.

Od jaké částky se vyplatí vzít si počítač na operativní leasing?

Produkt je určen pro firmy a předpokládá se tedy větší počet zařízení. V současné době je minimální pořizovací hodnota zařízení určených pro pronájem 100 000,- Kč bez DPH.

A doba, na kterou se leasing uzavírá?

Minimální délka pronájmu je 12 měsíců a maximální délka je 60 měsíců.

Po zaplacení všech splátek je po dohodnuté době počítač převeden do majetku firmy?

Po uhrazení smluvených plateb za pronájem se standardně zařízení vrací a pokračuje se s novým. Některé firmy však zařízení odkupují a nabízí svým zaměstnancům.

Jak se řeší situace, kdy nastane nějaký problém? Přece jen si většina firem nemůže dovolit čekat měsíc na vyřízení reklamace…

Naprostým omylem je, že reklamační doba je v případě firem 30 dní. Zákon upravuje vztah prodejce – podnikatel tak, že prodejce může upravit reklamační dobu na přiměřenou lhůtu potřebnou pro odstranění vady. Z praxe znám i komplikovanější reklamace, kdy se po výměně jednoho náhradního dílu projeví během krátké doby vada dalšího. Zcela upřímně si nedokážu představit situaci, kdy po tuto dobu není pracovní nástroj zaměstnance v provozu. Proto je součástí dlouhodobého pronájmu služba Next Business Day, která garantuje náhradní zařízení do 24 hodin.

Apple Care ani NBD Apple standardně pro český trh nenabízí. Jak se vám tyto podmínky podařilo dojednat?

V loňském roce jsme dostali autorizaci od společnosti Apple. Tyto doplňkové služby jsme pak byli schopni nabídnout díky unikátní kombinaci této autorizace a strategického partnerství se společností IBM v kombinaci s vlastním knowhow.

Jaký je o operativní leasing zatím zájem?

Data, ze kterých vyhodnocujeme úspěšnost služby, máme zatím v hrubých číslech. Předběžná analýza ale ukazuje, že jde o velmi přitažlivý produkt. Slovo „sexy“ by bylo nejspíš pro tento rozhovor příliš :)

Pokud bych měl zájem, jak začít?

Klienti nás kontaktují přes webový formulář nebo e-mailem. Kromě operativního pronájmu dokážeme klientovi zajistit i jiný způsob financování. Základní ingredience jsou: chuť pro inovace a nechuť řešit technické problémy :)

Díky za rozhovor

Příklad pro 2× MacBook a 2× iPhone

Prodejní cena:

 • 2× MacBook Pro 13”Touch Bar / Silver / DC 2,9 GHz Core i5 / Iris 550 / 16 GB RAM / 256 GB SSD -> 103 122,- Kč (bez DPH)
 • 2× iPhone 7 128GB Jet Black -> 40 314,- Kč (bez DPH)
 • 2× Apple Care (pouze pro Macy) – prodloužená záruka na 3 roky (platná po celém světě) -> 11 552,- Kč (bez DPH)
 • 2× Next Business Day (pouze pro Macy) – zajištění náhradního zařízení do 24 hodin ( po celé ČR) -> 10 800,- Kč (bez DPH)

Celkem: 165 788,- Kč (bez DPH)

Finanční leasing — navýšení 9,80 %

 • Počet měsíců: 36
 • Měsíční splátka: 5057,- Kč
 • Suma splátek: 182 035,- Kč
 • Celkové navýšení: 9,80%

Operativní leasing — úspora 4,42 %

 • Počet měsíců: 36
 • Měsíční splátka: 4402,- Kč
 • Suma splátek: 158 467,- Kč
 • Celkové navýšení: -4,42 %

Další informace najdete na webu Logicworks.

Zdroj a foto: logicworks.cz