Články

PlayStation 4 jak ji neznáte — posázená českými křišťály a zlatem

Slovo design ve spojitosti se značkou PlayStation dostává aktuálně další rozměr. Řeč je o unikátní herní konzoli PlayStation 4 posázené šesti tisíci českými křišťály Preciosa a padesáti plátky čtyřiadvacetikarátového zlata. Exkluzivní záležitost, kterou ocení nejen milovníci designu, ale jistě i hráči a fanoušci herních konzolí.

„Jedná se o historicky první a zcela jedinečnou spolupráci mezi českým zastoupením značky PlayStation a tuzemským výrobcem křišťálových šperků Preciosa. Nic podobného fanoušci designu a herního světa v České republice ještě nikdy vidět nemohli,“ těší PR & Event Managera PlayStation Czech Republic and Slovakia Víta Řezníčka.

Kompletní umělecké „vymazlení“ PlayStation 4 křišťály a zlatem bylo v rukou designérů Preciosa.

„Jedná se o instalaci, která je unikátní pro všechny zapojené společnosti a jejíž hodnota se ani nedá vyčíslit. Hodnotě díla proto odpovídají i vysoká bezpečnostní opatření,“ uvedl Karel Páral, ředitel rozvoje obchodu a marketingu Preciosa.

O bezpečnost při převozu křišťálové konzoly z Jablonce nad Nisou se postarala bezpečnostní agentura, na místě pak PlayStation 4 střeží hned několik kamer a samozřejmostí je i kvalitní pojištění.

Autor designu Jan Saivera nám odpověděl na několik otázek.

Popíšeš nám, jak nápad vznikl?

Každý můj nápad vzniká v kavárně, kde se potkají lidé, kteří chtějí dělat něco zajímavého, netradičního a možná i ne to, co ocení každý (i co neocením sám). Projekt vznikal několik týdnů a do poslední chvíle nikdo nevěděl, jak to dopadne.

Proč právě Playstaion a proč křišťály a zlato?

Jsem aktivní hráč na PS4, který jsem si nedávno pořídil, tak jsem měl design jasný, přenést tvary z ovladače na celý PS. To, že jsem si vybral 24 karátové zlato a kameny z Křišťálového údolí, bylo nasnadě. Měl jsem možnost poznat Karla Párala, který je v Presiosa ředitelem rozvoje obchodu a marketingu a stačilo přenést myšlenku do elektronické formy a zeptat se, zdali do projektu se Sony PS chtějí jít. Jsem zastáncem tvorby nebo práce, nevím, jak tomu přesně říkat, která se mě nemusí líbit. Nejsem člověk, který by se obklopoval zlatem a křišťály, ale teď uznávám, že po hodinách práce je PS hodně cool.

Jaké jsou zatím ohlasy od lidí, kteří už Playstation viděli?

Zajímavé :) Po delším dívání a hlavně po časové náročnosti, která je za námi, je výsledek super. Po pravdě většinou PS viděl jen tým a ti věděli, do čeho jdou. Uvidíme tento týden, co se ukáže za kritiku.

Takové množství křišťálu a zlata mohla být docela drahá záležitost, prozradíš nám, kolik tě to stálo?

Vše je úhel pohledu na to, co je a co není drahá záležitost, přiznávám jeden SONY PlayStation 4, 50 plátků 24 karátového zlata, 6000 křišťálů původem z Křišťálového údolí. Po této rekapitulaci nedokáži přesně určit hodnotu. Myslím, že hodnota se už nedá přesně určit, když vznikla instalace, která je unikátní pro všechny zapojené společnosti.

Nyní je Playstation k vidění v Praze, co s ním plánuješ do budoucna?

Jsou dohodnuty výstavy v Dubai a Londýně na týdny designu a další plány s instalací má přímo Sony.

Máš už nějaké další plány na další instalaci?

Ano, mám. Už existuje můj návrh s názvem Czech Photo Wall [Nature’s Pride], kde si hraji se světelnou instalací skla. Je to další projekt, který chci realizovat s pripravovaným projektem Coffee Wall, která se rýsuje velmi rychle..

Díky za rozhovor

Zdroj a foto: Jan Saivera