Článek

Myslíte to s designem opravdu vážně?

To, že svět není jen černobílý, ale vlastně se jím snadno může stát, dokazuje společnost BenQ se svými profesionálními monitory řady SW.

Tradice versus aktuální možnosti

Čtenářům Design portálu nemusíme jmenovat značku, jejíž produkty mohli vídat na jeho stránkách velmi často. Doba ovšem pokročila a stejně jako roste konkurence v jiných odvětvích, i mezi profesionálními monitory se objevují kousky s jinými logy, které jsou plnohodnotnými displeji pro práci s fotografiemi, grafickými návrhy či vhodné pro jakoukoli postprodukci.

Například BenQ, společnost známá zejména svými herními a kancelářskými monitory, již řadu let působí také na žhavém poli profesionálních zařízení. A protože se jí daří více než dobře, ukážeme si dnes blíže její řadu PhotoVue s označením SW.

Představení

V čele stojí modely BenQ SW271 a BenQ SW320, reprezentující 27palcovou, resp. 32palcovou obrazovku. Společným je vysoké 4k rozlišení 3840 x 2160 pixelů na přesně kalibrovaném prémiovém 10bitovém IPS panelu se schopností reprodukovat HDR obsah. Oba monitory cílí na opravdové grafické fajnšmekry zejména díky schopnosti pokrýt z 99 % barevný prostor Adobe RGB a 100 % prostoru sRGB a Rec. 709.

Přesnost zobrazení

Kromě výše zmíněného pokrytí barevného prostoru se monitory BenQ určené profíkům pyšní dalšími vlastnostmi umocňujícími skutečný zájem poskytnout naprosto vše pro věrnost zobrazení. Displeje využívají pokročilou 14bitovou 3D LUT tabulku pro dosažení nízkých hodnot Delta E menších než 2. Lze je zkalibrovat pomocí hardwarové sondy X-Rite či Datacolor a využít také software Pallete Master. Prestižní certifikace Technicolor je už „jen“ pomyslnou třešničkou na dortu.

Něco navíc

Úzký trh grafických monitorů nedává moc prostoru pro odlišnosti, a proto je důležité myslet na detaily. Byť se stínící clona někomu může zdát jako zbytečný marketingový nástroj, ti co ji vyzkoušeli, dají za pravdu, že je to užitečný benefit. Stejně jako netradiční ovládání v podání BenQ nazvané „Hotkey Puck“, představující intuitivní, uživatelský přívětivý vstup do virtuálního světa nastavení monitoru.

Příběh nekončí…

Monitor to není jen tupý hardware na stole uživatele nebo alespoň by neměl být… BenQ ve svém ergonomicky poutavém těle, disponujícím širokými možnostmi polohovatelnosti včetně užitečného otočení o 90 stupňů, integruje mnoho zajímavých funkcí podporující kreativitu, um a usnadňující dosažení touženého výsledku.

Jako příklad těchto funkcí vyzdvihněme speciální režimy GamutDuo, umožňující zobrazení obsahu ve dvou různých barevných prostorech současně na jednom displeji, nebo Black & White, který ukáže obsah v černobílém režimu.

Myslíte to opravdu vážně?

Vše, co bylo popsáno výše, mohou a nemusí být argumenty pro pořízení. Významnou vlastností, která převáží jazýček vah, jsou „neviditelné“ technologie chránící zrak uživatele, protože na tom záleží.
Poškození zraku a únavu eliminují Flicker-free a Low Blue Light, které ocení vaše oči, ale také vy, když se zaměříte na produktivitu práce před a po zakoupení monitoru BenQ série SW. Flicker-free eliminuje blikání na pozadí, zatímco Low Blue Light redukuje škodlivé modré barevné spektrum.

Konektivita

Jedním z posledních důležitých faktorů monitorů pro profesionální využití je konektivita a ani zde BenQ rozhodně nestojí stranou. Bohatou nabídku včetně čtečky SD karet reprezentují konektory HDMI, DisplayPort, miniDisplayPort a USB porty lišící se dle modelu verzemi 2.0, 3.0, 3.1 i USB-C.

Co dodat závěrem?

Snad možná parafrázovat nadpis tohoto článku. Myslíte to s designem opravdu vážně? Zapomeňte na konzervativní řešení a porozhlédněte se! Na trhu je více než jen jedna možnost a jak ukazuje BenQ, existují i velmi atraktivní modely dostupné za rozumnou cenu, která je v době psaní článku 30 799 Kč za 27palcový model SW271 a 38 499Kč za 32palcovou variantu SW320. Což v porovnání s jejich přímými konkurenty je třetinová částka. A to už stojí za úvahu, nemyslíte?

Zdroj a foto: benq.cz
Článek je součástí placené spolupráce se společností Benq