Článek

Marika Mánková

Od dětství ráda tvořila z jakéhokoli materiálu a šila oděvy. Vystudovala obor bytové textilie na Textilní průmyslové škole v Brně a v roce 2010 absolvovala diplomové studium na soukromé škole Intermezzo obor interiérový design v Praze. Pracuje jako interiérový designer, lektoruje kurzy a workshopy, ráda se věnuje vlastní tvorbě. V loňském roce bodovala v soutěži Balakryl RECY Věci s „tajemnou lampou“ a v rozhovoru si představíme i další její práce.

Baví mě dávat starým věcem nový život.

Představíte nám, čím se zabýváte?

Jsou to návrhy a realizace interiérů a kuchyní, zahradní návrhy, vazba a aranžování květin, vlastní výroba dekorací, šití patchworku… Baví mě dávat starým věcem nový život, tudíž mým druhým pracovním stolem se stává mimo počítače i ponk v dílně. Jako lektorka vedu kurzy interiérového designu a kreativní workshopy pro širokou veřejnost ve svém ateliéru Al.Mara Praha – Kolovraty. Občas zabrousím i do psaní článků o designu nebo reportáží z veletrhů na mém webu.

Která oblast navrhování vás nejvíc baví — interiéry, zahrady, dekorace?

Myslím, že všechny tři oblasti jsou propojené a měly by být! Když navrhnete interiér, následně v tom samém duchu by měl být i exteriér a dekorační předměty… „vše souvisí se vším“, volně se propojují a vzájemně kombinují.

Jak jste se dostala ke školení a pořádání kurzů?

Vystudovala jsem také pedagogické minimum, kde právě závěrečná zkouška měla být nějaká reálná hodina. Jediné, co mě napadlo, byl právě interiérový design a vzhledem k tomu, že se „má vyučovací hodina“ zalíbila… následně jsem zkusila vést svoje vlastní kurzy jako lektor.

Na čem právě pracujete?

Mimo pracovní věci se mi splnilo mít svůj vlastní prostor k práci – „ateliér“. Nyní pracuji na tom, aby ateliér byl dokončen, plnil svůj účel, aby se v něm dobře pracovalo mně i těm, kteří ke mně zavítají na kurz nebo workshop.

Vyberete práce, které bychom si mohli blíže představit?

Postel z umělého kamene a kovu

V době studia v Intermezzu jsem na základě individuálního zadání vytvořila návrh postele z umělého kamene a kovu s inspirací Tančícího domu, který se následně i zrealizoval. Nechybí ani vnitřní LED osvětlení čelních válců.

Koupelna s netradičními materiály

Návrh a realizace koupelny s netradičním použitím materiálu jako jsou štípané dubové obklady napuštěné olejem a betonová stěrka se třpytkami, kterou jsem sama vytvořila.

Krotitel světla

V rámci účasti v krásném projektu Balakryl RECY Věci byla vytvořena z kovového odpadu lampa. Dodnes se mi nepodařilo zjistit, k čemu původně tato věc sloužila.

Mechová Tesla

V dnešních interiérech jsou velice trendy živé obrazy se stabilizovanými mechy, nebo tzv.zelené/květinové/stěny apod. Proto ani stařičké rádio Tesla neuniklo mé proměně do černo/zlaté kombinace s mechem a sukulenty.

Jaký je váš oblíbený materiál?

Jsem člověk, který slovo „nejvíc oblíbený a neoblíbený“ asi nemá, dokážu se přizpůsobit a spíš tam vidím výzvu k něčemu dalšímu, jsem holka z Moravy :)  S každým materiálem a strojem se dá pracovat. Pokud mám být konkrétní, tak asi dřevo, kov a textil.

Jak vypadá váš pracovní stůl?

Jsou dva: já a dílna a pak ateliér

Jak s odstupem hodnotíte úspěch v soutěži Balakryl RECY věci?

Samotný projekt se mi již od začátku velice líbil, jelikož jsem schopna nevyhodit téměř žádnou věc nebo obal a dál ji zpracovat. Setkala jsem se s partou super lidí, kteří mají stejného koníčka, a to recyklaci starých nepotřebných věcí. I veřejné dílny, které jsem za 2 ročníky navštívila, jsou perfektní, lidé mají zájem si vlastníma rukama něco vytvořit, i když k tomu nemají doma podmínky, přijdou do veřejné dílny a pracují… a tomu fandím. Jsem velice ráda, že jsem v roce 2018 získala Cenu poroty. Nicméně každý, kdo na tomto projektu byl, je a bude, tvoří a maká, si zaslouží obdiv. Letošního ročníku 2019 jsem se opět zúčastnila s projektem „kuchyňské okno“.

Jaké máte plány do budoucna?

Plán je skvělá věc, je pořád co překonávat, a pokud je vaše práce i koníčkem, tak je to 1A… takže tvořit, tvořit a tvořit.

Vyjmenujete pár designerů či studií, které sledujete? Ať už v Čechách nebo zahraničí…

Abych pravdu řekla, sleduji, co se dá: časopisy, blogy, sociální sítě, jezdím na veletrhy, účastním se seminářů a dalších vzdělávacích programů jak u nás, tak ve světě od interiérů, architektury, zahrad až po kreativní tvoření. Samozřejmě že jsou studia a designéři, kteří se mi líbí více či méně, ale vzhledem k tomu, že se nezabývám jen jedním oborem, raději improvizuji a řídím se citem, inspiraci si vozím i ze svých cest po světě.

Kde o vás čtenáři najdou další informace a kontakt?

Na mém webu Design by MM a také Facebookové stránce.

Děkuji za rozhovor

Zdroj a foto: Marika Mánková


Hlasujte v soutěži Balakryl RECY věci

Výrobky, které letos vznikly na workshopu v Ostravě, jsou originální, nápadité a hlavně z odpadu. Máte svého favorita? Hlasujte pro něj od 2. 9. do 21. 10. 2019.

Hlasujte na stránkách Balakryl RECY věci.