Články

Helioring – jak zastavit vesmír na jediný den

Jsou dny, na které byste raději zapomněli, ale některé se mohou stát nezapomenutelnými díky výjimečně krásným okamžikům a zážitkům, jež každého z nás potkávají. Snažíme se je zapamatovat, vyfotit, nafilmovat, zapsat si do deníku… nebo nechat vyrýt a zaznamenat do prstenu. Se zcela originálním nápadem na záznam vzpomínek přišli absolventi VUT Ondřej Basler a Roman Kozák, když navrhli a vymysleli způsob, jak na prsteny zachytit přesné postavení planet v určitý pro nás významný den.

Skici a vzorce

Zní to jednoduše – vezmete postavení planet konkrétního data a přenesete je do kovového kroužku na prst. Kdyby Ondřej netrávil dlouhé hodiny ve vlaku, když jezdil za svou přítelkyní, myšlenka by možná nepřišla. Pak ale začali Ondřej s kamarádem Romanem více o celé záležitosti přemýšlet a zjistili, že prsten pro Ondřejovu lásku nevyrobí za 2 měsíce, jak si původně mysleli.

Hodně času jim zabralo vytvoření algoritmu pro výpočet postavení planet pomocí Keplerových rovnic a zákonů, které popisují pohyb planet v gravitačním poli Slunce. Pak studenti vzorce propojili s nástrojem parametrického modelování a vyřešili i případné kolize. Dnes si mohou zájemci nechat pohodlně nakonfigurovat planety na konkrétní datum přímo na helioring.com

„Jsme schopni zjistit postavení jednotlivých planet už 3 000 let před naším letopočtem a také v roce 3 000 našeho letopočtu,“ řekl spoluautor Roman Kozák.

Prototypy a zkoušky

Mladým mužům pomohla při téměř dvouletém vývoji šperku hlavně počáteční naivita studentů, kteří do té doby pracovali zejména s weby a aplikacemi ve virtuálním světě. Nechtěli ale práci odbýt, planety chtěli umístit na vyklenutou válcovitou plochu v přesném úhlu a výšce. Po mnoha pokusech přišli na tento postup: Prstýnek je třeba nejdříve odlít, manuálně dodělat geometrii, v pětiosé fréze naznačit důlky a zručný zlatník pak prsten dokončí a případně osází kamínky.

 

Řemeslo a design

Helioring je český technologický startup, webová stránka byla spuštěna v březnu 2018. Spojením nového nápadu, moderních technologií a tradičního řemesla vznikl koncept neopakovatelných minimalistických šperků, které mají pro své nositele ještě další přidanou hodnotu. V současnosti je tým společnosti složený z inovátorů, vizionářů, zkušených manažerů a talentů z oblasti designu, kteří pomáhají s prezentací a celkovou vizuální stránkou projektu.

„Design je porozumění.“ Ondřej Basler, zakladatel Helioring

https://www.instagram.com/p/BmbGiKOFHH8/

Kousek vesmíru v prstenu

Silná symbolika slunečních prstenů (Helio = slunce a ring = prsten) je podpořena i použitými materiály. Bílé, žluté a růžové zlato může být ozdobeno jednoduchými průhlednými dírkami, malými důlky nebo osázeno třpytivými kamínky. Je už zcela na individuálním vkusu zákazníka, jestli zvolí lesklý, matný nebo kartáčovaný povrch, oblý nebo rovný tvar.

Nabídku prstenů chtějí designéři v budoucnu rozšířit o náramky, přívěsky nebo náušnice. V plánu je i mobilní aplikace, která po přiložení prstýnku k telefonu zobrazí podrobné informace o konstelaci a jednotlivých planetách.

 

Aktuální nabídku prstenů najdete na helioring.com

Zdroj: helioring.com