Články

Časopis Font 166 — barvy a laky

Hlavním tématem nového čísla Fontu jsou výrobci barev a laků. Kromě toho zde najdete velký rozhovor s  tvůrcem loga pro sčítání lidu 2021 Janem Mouchou. Nakouknete na tvorbu slavného fotografa Helmuta Newtona a přečtete si rozhovory s Michalem Slovákem, Kateřinou Šulovou a Petrem Václavkem. Dozvíte se, co je nového ve fotobankách, jak se v průběhu času měnil Adobe Photoshop a spoustu dalších zajímavostí.

Hlavní téma: barvy a laky

Hlavní téma je rozvedeno na dvanácti stránkách uprostřed časopisu. Najdete zde ukázky propagačních materiálů od historie až po současnost. Podrobněji se dočtete o značkách Dulux, AkzoNobel, Balakryl, Jupol a společnosti Barvy a laky. V tradičním hodnocení log dopadla nejlépe značka Caparol, komentář k jednotlivým značkám doplnil Pavel Hrach. O barvách obecně se pak ještě rozepsal Michal Wein na dalších 4 stránkách.

Rozhovory

Velký rozhovor s Janem Mouchou najdete na šesti stránkách. Najdete zde nejen ukázky jeho práce, ale i názory na kauzy týkající se grafického designu či na veřejné soutěže. Další rozhovor si můžete přečíst s Michalem Slovákem, který se věnuje tvorbě obalového designu a vizuálních stylů. O fotografiích a jejich tvorbě je rozhovor s Kateřinou Šulovou, která pravidelně fotí karlovarský festival. O slabikáři oceněném v soutěži NKČR je krátký rozhovor s jeho autorkou Soňou Juríkovou. Petra Václavka možná znáte jako autora Dubánků, o kterých jsme psali i na Design portálu, kromě toho má spoustu zkušeností s prodejem fotek a ilustrací do fotobank.

Články

Jestli máte rádi tvorbu legendárního fotografa Helmuta Newtona nenechte si ujít jeho výstavu na Kampě (do 28/10/2019). Tvorbě tohoto známého fotografa je věnován i článek s řadou ukázek v novém Fontu. Co se týče focení, Stanislav Petera vydal knihu „Fotografie — praktický manuál“, jejíž recenzi si můžete přečíst na dvou stranách doplněných o ukázky. O standardu Unicode pojednává další článek Filipa Blažka věnovaný písmu a jeho tvorbě. A uživatelům Adobe Photoshop je určen článek, ve kterém jsou ukázky toho, jak se tento nejznámější bitmapový editor měnil v průběhu let.

Časopis končí tradičním souhrnem novinek ze světa grafického designu a soutěží. Kompletní výpis všeho, co v novém Fontu najdete, je k dispozici na stránkách časopisu, stejně tak informace o tom, kde si lze Font koupit či předplatit.

Zdroj a foto: font.cz