Článek

Soutěž Mladý obal vyhrál box na pizzu, který vmžiku přeměníte na odpadkový koš

Matěj Peca ze Západočeské univerzity v Plzni obstál v konkurenci studentů a designérů ze 46 zemí světa. Za svůj obal na pizzu, který slouží jako odpadkový koš, získal hlavní ocenění Model Obaly v soutěži Young Package.

Do 21. ročníku soutěže Young Package (Mladý obal) se přihlásilo přes 700 set prací. Mezi nejzajímavější návrhy řadíme obal z impregnované papírové hmoty, tašku, která se změní v obal na knihu nebo čokoládu zabalenou do mapy. Studenti a designéři vytvářeli obaly na téma PACKAGE UNLIMITED, tedy obaly na více použití. Kromě cen za první tři místa ve středoškolské a vysokoškolské kategorii byla letos udělena Cena CZECHDESIGN a Cena společnosti IKEA. Vyhlašovatel soutěže, společnost Model Obaly, rozdělil mezi oceněné 75 000 Kč.

„Výsledky letošního ročníku Young Package nás těší hned z několika důvodů. Nejen velký zájem ze zahraničí a účast designérů z takových zemí jako je USA, Tchaj-wan, Kanada, Indie, Francie nebo Brazílie nám dělají radost, ale jsou to také vítězové, kteří návrhy dokázali, že obaly nemusí po použití skončit v koši. Přes velkou konkurenci ze zahraničí vyhráli čeští studenti. Jejich obaly jsou založeny na zcela jednoduchých principech a oba svůj koncept dotáhli do posledního detailu, což porota velmi ocenila,“ popisuje výsledky soutěže její manažerka Radka Machalická.

Vítězný obal na pizzu zcela vystihl zadání soutěže

vs_1

Nejvyšší cenu ve vysokoškolské kategorii získal Matěj Peca. Jeho obal na pizzu s názvem „Pizza Box – Pizza Bin“ dokonale vystihuje zadání soutěže. „Sekundární funkce obalu je naprosto přirozená, transformace obalu na odpadkový koš je velmi snadná. Oproti ostatním obalům tento jasně vyniká. Nejedná se pouze o vizi nebo nápad, ale o zcela hotovou věc,“ popisuje obal předseda poroty soutěže obalový designér Jan Činčera.

vs_2

Druhou příčku ve vysokoškolské kategorii obsadil Marián Čižnár z Fakulty umění na Ostravské univerzitě v Ostravě s Obalem na nože Opinel, který se promění ve stojan na nože.

vs_3

Na třetím místě se umístila Veronika Janečková, která navrhla obal Drink Water – Play with a Bottle z impregnované papírové hmoty. Obal funguje jako láhev, sekundární funkcí jsou hrací pálky pro stolní tenis, čímž se obal stává zábavným.

Ve středoškolské kategorii vyhrál obal na čokoládu

ss_1

Soutěž jako jedna z mála dává příležitost i mladším studentům, kteří mají v Young Package svou vlastní kategorii. Nejlepším obalem na více použití ve středoškolské kategorii je obal na čokoládu, který slouží jako mapa. Návrh Adély Bláhové ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě nese název GeoFood.

ss_2

Druhé místo patří Valerii Kropáčové za Obal na mouku s dvojím využitím. Studentka Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové navrhla obal z pečícího papíru, který lze následně použít.

ss_3

Pomyslnou bronzovou medaili získala Hana Koubková ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín za zábavný obal Let Yourself Disappear!. Hravý sáček si můžeme nasadit na hlavu, aniž bychom ztratili orientaci v prostoru.

Speciální ceny

cd

Cenu CZECHDESIGN získala studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Martina Doležalová za obal s názvem Z papírové tašky obal na knihu. Speciální cenu za ekologii a udržitelnost od společnosti IKEA získala Nikola Kolářová Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě za obal Herbals. Obal na semínka je zároveň osevnou páskou, která se po odtrhnutí na označeném místě umístí do květináče.

Výstava Young Package 2016

Výstavu nejlepších prací s názvem Young Package 2016: PACKAGE UNLIMITED navrhli designéři Jan Kloss a Matěj Činčera ze studia OKOLO. Nyní putuje na One Design Week do bulharského Plovdivu, následuje přesun zpět do centra Prahy, kde bude k vidění od 9. srpna do 9. září v GALERII CZECHDESIGN.

Odpovědné téma s přesahem do ekologie

Tématem pro rok 2016 bylo PACKAGE UNLIMITED: „V Model Obaly se dlouhodobě zabýváme ekologickou stránkou obalů, a proto je vyrábíme z recyklovaných materiálů a obnovitelných surovin. Recyklace je ale jen jedna z možností jak odpovědně vyrábět obaly. Dalším způsobem je vytvářet obaly, které po použití neskončí v koši a mají další funkci, to je smysl 21. ročníku naší soutěže,“ vysvětluje Radovan Wicha, marketingový ředitel společnosti Model Obaly, která soutěž vyhlašuje od roku 1996.

V porotě zasedli zástupci Lego a Ikea

V porotě 21. ročníku mezinárodní soutěže Young Package zasedla tisková mluvčí Zdeňka Pecková z IKEA a obalový designér Lukáš Brza ze společnosti LEGO. Předsedou poroty byl již tradičně obalový designér Jan Činčera, zakladatel stejnojmenného obalového studia. Pětici porotců doplnil také Michal Marko a Michal Šafář, kteří se v soutěži v minulých letech umístili na vysokých příčkách a nyní úspěšně pracují jako obaloví designéři.