Článek

Recenze manažerského batohu Thule Subterra: grafik se do něj vejde i s nakousnutým jabkem

Do redakce dorazil na testování batoh švédské značky Thule Subterra. Většina zná Thule spíše jako dodavatele nosičů na auto než jako výrobce batohů, ale pravda je, že co se týče nosičů, patří k tomu nejlepšímu (a popravdě i k tomu nejdražšímu), co se dá pro přepravu na autě pořídít. Docela mě tedy zajímalo, jestli toto bude platit i o batozích.

Takhle hezky vypadá batoh na propagačních materiálech, dál už budou následovat reálné fotky

Subterra je pro náročné manažery, což já nejsem…

Fakt je, že když se podíváte na nabídku batohů, zjistíte, že ani v tomhle oboru nepatří Thule mezi nováčky a v nabídce má spoustu vybavení od turistů, přes cyklisty až po fotografy. Thule označuje svoji řadu Subterra jako sadu zavazadel vhodných pro manažery, doslova říká „pro náročné manažery“. Osobně se za manažera nepovažuji, ale jako grafik dost často pracuju na cestách, kde mě doprovází 15-ti palcový MacBook Pro — ten z roku 2011, to znamená, že trochu tlusťoch, výkonnej, ale tlusťoch. Pár batohů už jsem otestoval a musím říct, že 15 palcový laptop není něco, s čím by návrháři batohů běžně pracovali jako s referenčním produktem, který bude potřeba někam do batohu nacpat.

Druhé nakouslé jablíčko už se do batohu nevešlo :)

Jezdím vlakem, pohybuju se na nádražích a v hromadné dopravě, což říkám jen pro ilustraci toho, jak s batohem zacházím. Rozhodně nemá lehký život na vypolstrovaném zadním sedadle superbu. Spíše polehává na nádražních lavičkách či se ho snažím nacpat do kovových polic ve vlakových kupé. Podle výrobce by měla být řada Subterra opatřena odolným a zároveň ohebným nylonovým vláknem. A ačkoli to propagační materiály neuvádí, vytváří tento materiál na povrchu něco jako síťovinu, která z různých uhlů vypadá různě a popravdě je to docela efektní a pravděpodobně to bude i první věc, co vás na batohu zaujme.

Docela efektní síťovina, díky které mění batoh odstín barvy

Větší nebo menší?

Batohy se nabízejí ve dvou velikostech, které se liší objemem — 23 litrů a 30 litrů. Původně jsem chtěl otestovat větší verzi, ale souhrou náhod se mi dostala do ruky ta menší. Sám jsem doposud používal batoh větších rozměrů, takže spíš než jako grafik jedoucí na schůzku, vypadám jako turista jedoucí na týdenní výšlap do hor. Ale byla to výzva. Nacpat všechno z velkého batohu do malého. A věřte, že za ta léta, co takhle jezdím, mám ten seznam, co do něj nacpu vyladěný do nejmenšího detailu a nemíním na něm slevovat.

Rychle přístupná malá kapsička, šikovná věc.

Co mě na batohu potěšilo jako první je malá kapsička v horní části, která je přístupná z venku a vejdou se do ní brýle a sluchátka. Dvě věci, které nejčastěji používám a mít k nim rychlý přístup přes samostatnou kapsu mi přijde jako dobrá vychytávka, nad kterou asi někdo přemýšlel.

Velkej MacBook sedl do batohu přesně

Patnáctkovej MacBook se do batohu vešel přesně. Toho jsem se bál nejvíc a byla to první věc, kterou jsem vyzkoušel asi minutu poté, co jsem batoh převzal od pošťáka. Zhluboka jsem si oddechl a zjistil, že ve spodní části je ještě prostor, který zabezpečí, že laptop nesahá až na dno batohu, což je velmi užitečné ve chvíli, kdy batoh pustíte rychleji na zem. Prostě je tam prostor, který tyhle nárazy „odpruží“. Vychytávka, kterou můj bývalý souputník neoplýval.

Velmi praktická je i zapínatelná kapsička ze síťoviny, která se nachází uvnitř batohu. Je do ní dobře vidět, takže máte poměrně dobrý přehled o tom, co v ní je (praktické, když hledáte DVI adaptér) a zároveň je zapínací, takže se nemusíte bát, že vám flashka bude putovat po batohu poté, co jste jej hodili do regálu ve vlaku.

Takovej trochu uspořádanější borčus :)

Batoh má spoustu různých větších či menších kapsiček, kam si můžete zasunout iPad (já radši knížku), mobil (nosím v kapse) anebo uspořádat tužky (na to jsem moc línej). Ale snaha výrobce tam je, o tom žádná.

Boční kapsička na pití je samozřejmost, ale to, že se tam vejde i moje Retap láhev na vodu už samozřejmost nebývá. Za což Švédům díky.

Popruh na prsa jsem odepnul, tady si nejsem úplně jist tím, co tím chtěl básník říct. Možná manažér, odvážející si dividendy ze svých velkopodniků ve formě zlatých cihel, by batoh vytížil natolik, že by prsní popruh dával smysl, ale u mě ne.

Větší verze (30 l) s boční kapsou na laptop

Větší verze má boční kapsu, do které snadno zasunete počítač. Hezká myšlenka spočívající v tom, že když jej pak vytahujete na jednání, nemusí vaši business partners vidět váš borčus v batohu. Tady mě zamrzelo, že tu větší verzi nemám, protože borčus mám.

Verdikt: grafik se vejde :)

Nakonec jsem ale rád za tu menší variantu. S údivem jsem totiž zjistil, že všechno, co jsem měl v původním velkém batohu jsem dal i do tohoto menšího, což má svoje výhody. Jednak s ním nevypadám jak turista před výstupem na Snežku a fakt, že je menší, znamená, že je prostě skladnější. Například taková blbost, že když jej v pondělním nacpaném vlaku dám pod nohy, tak o něm ani nevím, narozdíl od přechozího, který mi zespodu tlačil do stehen.

Takže celkově zatím spokojenost. Zatím teda o něm nemůžu říct, že vydrží všechno a nemá jedinou mouchu. Na to jej používám fakt moc krátce, ale jistý je, že na zádech sedí, funkci plní a nylonová vlákna drží. A víc po něm ani nechci :)

Autor textu a fotek: Martin Kalda