Hezké české

Česká lavička Construqta od mmcité1 sbírá ceny v designových soutěžích

Výrobce městského mobiliáře mmcité1 získal v posledních dnech dvě významná světová ocenění za design originální betonové lavičky Construqta. Ta uspěla v americké soutěži Good design a evropské IF Design Award, které obě již padesát let každoročně vybírají nejkvalitnější design z tisíců výrobků.

„Chtěli jsme ukázat beton jako jemný materiál a bavilo nás hrát si se sofistikovanými detaily půltunového kusu nábytku. Vývoj nebyl jednoduchý, vyspělý UHPC materiál má svoje zákonitosti a my jsme šli až na hranu jeho možností. Výsledek stojí za to.“ říká David Karásek, designér a kreativní ředitel mmcité1.

Construqta vypadá na první pohled poměrně jednoduše, jde o elegantní hranol, inspirovaný jedním ze základních konstrukčních prvků – příhradovým nosníkem.

Konstrukčně se jedná poměrně sofistikované těleso a jeho výroba není úplně snadná.

Ukázka, jak vypadá lavička ve veřejném prostoru.

Studio bodovalo i loni

Designerské studio mmcité1 uspělo i s dalšími výrobky: Good Design i IF Awards získala i lavička Blocq, zvláště její osvětlená a unikátně dvoubarevně lakovaná verze. Ukazuje, že i zcela anonymní veřejný prostor si zaslouží kousek skvělého designu a perfektního řemesla.

Po loňské ceně Red Dot, získala řada odpadkových košů Minium i americkou cenu Good design, čímž tento výrobek znovu ukázal svou kvalitu. Řada košů pro univerzální použití je k dispozici v neuvěřitelných téměř třech stovkách variant a dalších dvou tisícovkách podvariant a představuje posun na úplně novou úroveň kvality detailů a povrchů, ve veřejném prostoru málokdy vídanou.

Všechna ocenění designerskému týmu mmcité1 ukazují, že si svět designu začíná uvědomovat, že kvalitní prostředí nekončí dveřmi bytu, ale pokračuje i v ulicích a parcích našich měst.

„Takto významných ocenění našich produktů si velmi vážíme, protože design městského mobiliáře je náročnou disciplínou. Na rozdíl od většiny ostatních designových odvětví není určen jedné skupině uživatelů s jasně definovaným vkusem a nároky, ale všem, kdo se ve veřejném prostoru pohybují. Bez ohledu na pohlaví, věk či sociální status. To je třeba při navrhování každého výrobku brát v úvahu, stejně jako extrémní zátěž, které je městský mobiliář ve veřejném prostoru obvykle vystaven,“ dodává David Karásek.

Zdroj a foto: mmcite.com