Článek

Blíží se konference UX z praxe, bude složena výhradně z českých odborníků

úterý 31. ledna  se bude v Praze konat již podruhé konference UX z praxe. Jak už název napovídá, jedná se o konferenci, kde přednášejí UX designéři sami sobě. Žádné nadbytečné PR, žádné přednášky jen proto, že jde o někoho známého. Zajímavostí je, že na ni vystoupí pouze domácí přednášející. Konference staví na tom, že i v ČR máme spoustu lidí, kteří mají zajímavé knowhow, praktické zkušenosti nebo neokoukané téma, se kterým se mezi sebou mohou podělit.

„Jsme jedna z mála konferencí bez světových „spíkrů“. Nehledáme totiž známá jména, ale zajímavý obsah, který není obnošený z desítek jiných akcí a záznamů. V ČR máme spoustu odborníků na UX a my jsme se rozhodli je najít a přemluvit je, aby se s vámi o své znalosti podělili,“ uvádí Jan Hlaváč, pořadatel konference.

Těšit se můžete na přednášky, na kterých vystoupí: 

  • Lukáš Třešňák (MSD)
  • Zdeněk Cendra (CDN77.com)
  • Kristy Marcinová (Intercom.com)
  • Michal Nosek (Seznam.cz)
  • Marek Kulkovský (Etnetera Activate)
  • Jan Kubec (Pulselive.com)
  • Ošklivý sup (Organizátor UXZ)

Oslovili jsme Jana Hlaváče, který za konferencí stojí a vyptali se ho na pár doplňujících informací.

Tohle je tuším už druhá konference o UX, kterou pořádáš. Co tě k tomu vede?

Původně bylo cílem udělat nějakou akci s obsahem přímo pro UXáky, které tu prakticky žádné nejsou. Na Barcampech se objevují maximálně úplně základní témata, která jsou přínosná jen pro lidi, co o UX nic neví. Všichni tenkrát říkali, že není obsah. Já jsem si myslel opak a tak jsem o tom začal přemýšlet. Trvalo mi to nějakou dobu, ale nakonec se povedlo zrealizovat první ročník UXZ. No a ukázalo se, že je to spíš než na jednu konferenci na delší šňůru. A tak jsem se dostal k druhému běhu konference.

Na základě jakého klíče či kritéria byli vybráni přednášející?

To je docela složité. Těch kritérií je několik a snažím se jich splnit vždycky co nejvíc. Primárně jde o zajímavý a přínosný obsah, který by měl být aspoň mírně pokročilý. Toho většinou docílím tak, že obsah musí být zajímavý, nový a přínosný i pro mne samotného. Pokud je to něco, co znám, už to stejně zaznělo někde jinde a nemá smysl o tom přednášet zas a zas.

Pak musím být přesvědčený, že ten člověk tomu sám rozumí a má s tím zkušenosti. To se ale prakticky pojí s tím prvním bodem.

Podobně se s tím pojí to, že obsah by neměl zaznít už někde jinde. Chtěl bych, aby jedním z přínosů konference pro komunitu bylo to, že bude přinášet věci, které tu ještě nikde nezazněly.

Snažím se oslovovat lidi, kteří ještě nepřednášeli. Je to další přínos konference, že vytahuje lidi, kteří by jinak sami od sebe přednášet nešli. Lidí, co se živí pravidelným přednášením, je dost a tahat je na další konferenci není nijak přínosné. Oni stejně vystoupí na nějaké další.

A pak je to asi různorodost. Snažím se, aby tam byla zajímavá témata z více oblastí. Aby to nebylo jen o postupech, ale také o inspiraci. Pravidelně se mi tak začínají opakovat přednášky lidí, kteří se dostali do zahraničí a mohou se podělit o zkušenost a ukázat ostatním, že i oni to mohou zvládnout. Nebo se podělí o to, jak se UX dělá v zahraničí z první ruky.

Nicméně splnit všechna ta kritéria najednou pro každou přednášku je pro mne poměrně těžké a tak musím občas udělat ústupky :). Je docela těžké shánět obsah, když se nemůžete orientovat podle známých jmen, ale hledat lidi, o kterých není moc vědět.

Kde se bude konference konat? Na webu je uvedeno jen obecné „v Praze“.

To je záměrně. Já to ještě sám nevím. Mám zamluvené dvoje prostory s různou kapacitou, mezi kterými se rozhodnu podle počtu přihlášených účastníků. Normálně bych to už věděl, ale vánoce jsou vždy takové mrtvé období a když na organizaci máte docela krátký čas, tak to vánoce docela zkomplikují.

Je konference určena pro zkušené UXáky nebo může přijít i někdo kdo z UX začíná?

Konference je pro všechny. Jak jsem říkal, snažím se, aby témata přednášek byla na vyšší odborné úrovni. Takže by si tam měli najít své i zkušenější UXáci. Nicméně v UX není žádná hierarchie témat a tak i tyto jsou zajímavé pro začínající UXáky. Nemusíte prostě nejdřív zvládat uživatelské testování a až teprve potom začít třeba s personami.

Bude u konference nějaký doprovodný program?

To je zvláštní otázka :). Bude tam jídlo. Ale jinak je konference i o setkání a nějakém networkingu. Těch osm přednášek doplní poměrně dlouhé pauzy, takže tam bude dost prostoru se u dobrého jídla setkat a pobavit s ostatními z oboru. Konference začíná neobvykle už snídaní, na kterou tam je víc než hodina, takže účastníci se mohou přijít už nasnídat a bavit se u toho s ostatními.

Také by tam měly být ještě dvě věci, když se to povede zrealizovat. Jedna je stánek se zmrzlinou a soutěží. Druhá je SmileBox, ale trochu jiný, než asi znáte odjinud. Pracovně mu říkám kreativní SmileBox.

No a vlastně tam budou ještě pro zpestření soutěže o nějaké drobnosti.

Na jiných konferencích jsou často jako další program workshopy. Protože je lidé chtěli i od UXZ, začal jsem je dělat separátně. Na konferenci na to totiž není čas a nechci dělat dvouhodinové workshopy, kde se nic nestihne. Lidé se tak mohou mezi jednotlivými běhy konferencí přihlásit na libovolný z asi šesti celodenních workshopů, které jsme připravili. Pokud by vás zajímaly, přečtěte si recenze od lidí, kteří se jich už účastnili.

Na kterou přednášku se těšíš osobně nejvíc?

Na všechny. Jak jsem říkal, vybírám je podle toho, aby to bylo něco, co si chci poslechnout i já sám a co mě něčemu přiučí. K tomu jsem zvyklý na to, že předpoklady jsou většinou hodně vedle a tak přednáška, která se zdá být nejzajímavější, taková určitě nebude a vynikne naopak jiná. Takže to moc neřeším. Navíc jako organizátor se spíš soustředím na to, aby byla nejlepší celá konference a ne jen jedna přednáška.

Vstup lze nyní pořídit levněji o 1000 Kč až do 13. 1. — v rámci druhé vlny registrací, za 5 990 Kč bez DPH.

Veškeré informace najdete na webu konference.

Zdroj a foto: uxz.cz